Geçtiğimiz ay içinde İstanbul'da yapılan Basın Platformu Çalıştayı’nın ikincisi Mardin'de düzenlendi.


İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) üyesi gazeteciler, Mardin Basın Meslek Örgütleri ve Gazeteciler Basın Platformu Başkanı Gazeteci/Yazar Remzi Tanış’ın moderatörlüğünde Yay Grant Otel’de bir araya geldi.

Midyat'ta Trafik Haftası Etkinliği Düzenlendi Midyat'ta Trafik Haftası Etkinliği Düzenlendi

Basın Platform Başkanı Remzi Tanış, yaptığı açılış konuşmasında, “Basın Platformunun toplantısının ilkini İstanbul da yapmıştık. İkincisini de memleketim olan Mardin’de yaptık. Mardin’de bulunan gazetecileri ve İstanbul’dan gelen gazeteci meslektaşları bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şu anda Mardin’deyiz. Biz basın mensupları olarak her zaman memleket meselelerini, sorunlarını dile getirip çalışmalarımızı yapıyoruz ama biz gazeteciler kendi sorunlarımızı unuttuk. Bugün basın dediğimiz zaman çok çok büyük problemleri olan ve gerçekten temsil edilemeyen bir meslek haline gelmiştir. Bugün burada Mardin’de gazeteciler olarak sorunlarımızı dile getirmek için toplandık.” dedi.

Mardin’de, Basın Platformu Çalıştayı Yapıldı (2)

Amacımız birlik ve beraberlik içinde sorunlarımızı dile getirmek:

Basın Platformunun amacının siyasete karışmadan, objektif bir şekilde Gazetecilik mesleğinin onurunu, sorunlarını ve bu sorunlara ortak çözümleri konuşulacağı bir ortam hazırlamak olduğunu belirten Tanış; ” Bizler her zaman memleketin, insanların sorunlarına değindik ama maalesef ki kendi sorunlarımızı unuttuk. Gazetecilik çok onurlu bir meslektir. Bizlerin de sorunları çoktur. Bu nedenle amacımız birlik ve beraberlik içinde sorunları dile getirip hep beraber sorunlara ortak çözüm bulmamız gerekiyor bu ancak ve ancak birlik ve beraberlik olursa olur. Basın platformu olarak ayda bir farklı şehirlerde bulunan yerel, ulusal  gazetecileri bir araya getirip sorunları konuşmaktır” şekkinde konuştu.

Mardin’de, Basın Platformu Çalıştayı
Basın Platformu Çalıştay’ında, Basın meslek mensubu, mesleki sorunları ve bundan sonrası için yapılması gerekenleri konuştular.


Tek tek söz alan Basın Meslek Örgütleri ve Gazeteciler, yeni Basın Kanunu çerçevesinde yaşanan sorunlar, fikir, öneri, dezenformasyon, gazetecilerin çalışma yaşamı ve hakları, sosyal medya, yapay zeka uygulamaları, basın çalışanlarıyla dayanışma gibi konular ele alındı.


Gazetecilerin yaşadığı sorunlar ve basın meslek ilkeleri hakkında sorunlarını dile getirttirilen Basın Platformu Çalıştayı önümüzdeki günlerde Anadolu’nun farklı illerinde yapılacak.

 
Yapılan çalıştay’ın sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi. Daha sonra günün anısına fotoğraf çekildi.

 
Basın Platformu Çalıştayı'na, İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) üyesi gazeteciler, Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin Temsilcisi Adnan Avuka, Midyat Turabdin Gazeteciler Ve Yazarlar Derneği Başkanı Süleyman İş, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ve üye gazeteciler katıldı.

Mardin’de, Basın Platformu Çalıştayı Yapıldı (1)