Savur ilçesi Üçkavak mahallesinde üreticiler, yörede yetişen cevizlerin toplanıp kurutulması sonrası bölgede özellikle kış aylarında tüketilen sucuk yapımı için kolları sıvadı.

Geleneksel ve doğal yöntemlerle bu ürünleri hazırlayan üreticiler, cevizli sucuk, pestil ve pekmez hazırlıyor. Ardından, daha önce iplere dizip kuruttukları cevizli sucuk ikinci kez hazırladıkları karışıma batırarak iplere asarak güneşte kurumaya bırakıyor.

Mehmet Salih Erol, Cevizli sucuğu yöreye özgü üzümlerden yaptıklarını belirterek şöyle konuştu, "Şuanda cevizli sucuk, pestil ve pekmez yapıyoruz. Kış için hazırlık yapıyoruz. Yöresel mazruna üzümünden yapıyoruz. Cevizli sucuk, pekmez ve pestil işi biraz zor." dedi.

Mehmet Nur Erol ise, “üzümleri getiriyoruz ve sonra sıkıyoruz, süzdükten sonra, ateşe bırakıyoruz. Unla beraber karıştırdıktan sonra şıra haline getirerek kaynatıyoruz. Cevizli sucukları bulamaca batırıyoruz sonra iplere asarak kurumasını bekliyoruz. Kışa hazırlık için sofralara geliyor. Doğal olarak yapıyoruz ve hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz.” diye konuştu.

Savur'da Doğalgaz Ağı Genişliyor Savur'da Doğalgaz Ağı Genişliyor

İmece usulü bağ bozumuyla birlikte pekmez, pestil ve cevizli-sucuk yapma telaşı sararken, tamamen doğal olan pekmezi elde etmek için çeşitli zorluklar yaşayan köylüler, bağ bozumunun dedelerinden kalan bir kültür olduğunu ve bunu sürdüreceklerini belirtiyor.

Kaynak: www.midyatgundem.com