Sığınmacılar için düzenlenen futbol turnuvası sona erdi

Midyat ilçesinde, konaklama merkezinde yerleştirilen sığınmacı Suriyeli ve Iraklı Ezildiler çadır kent yönetiminin katkılarıyla düzenlenen ‘Kardeşlik Futbol Turnuvası’ sona erdi.

Sığınmacılar için düzenlenen futbol turnuvası sona erdi

Sığınmacılar için düzenlenen futbol turnuvası sona erdi

MARDİN – Mardin’in Midyat ilçesinde, konaklama merkezinde yerleştirilen sığınmacı Suriyeli ve Iraklı Ezildiler çadır kent yönetiminin katkılarıyla düzenlenen ‘Kardeşlik Futbol Turnuvası’ sona erdi.

Ülkelerinde meydana gelen iç karışıklıklardan dolayı Türkiye'ye sığınan ve Midyat’taki Geçici Konaklama Tesis ’inde yaşayan Suriyeli, Iraklı ve çadır kent personeli arasında düzenlenen futbol turnuvası oynan final maçıyla sona erdi.

Final maçında,  Irak ve Suriyeli karma takımı, kamp çalışanları arasında oynandı.

Irak ve Suriyeli karma takımı, çadır kent personelinden oluşan takımı 5-2 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları nedeniyle Irak’ın Sincar bölgesinden kaçan Ezidiler ile Suriye’deki iç savaştan kaçarak Midyat’taki çadır Kente yerleşen Arap sığınmacı gençler için halı saha futbol turnuvası düzenlendi. Kardeşlik futbol turnuvasında çadır kent merkezinde görev yapan personel ile sığınmacılardan oluşturulan 8 takım mücadele etti. Final müsabakasında Suriyeli Arap gençlerden kurulu Futbol Takımı ile kampta çalışan Türk öğretmenlerin oluşturduğu Futbol Takımı karşı karşıya geldi. Müsabakada güzel futbol ortaya koyan Suriye Futbol Takımı maçtan 5-2 galip gelerek turnuvanın şampiyonu oldu.

Futbol turnuvasını seyreden Suriyeli çocuklar, sık sık tezahüratta bulunarak takımlarını desteklediler. Güzel bir atmosferde geçen karşılaşma bayan seyircilerin ve sığınmacı gençlerin ilgi odağı oldu.

Kampta Türkçe öğretmenliği yapan Ayşe Taşkın, arkadaşlarıyla beraber maça geldiklerini belirterek, “her şey şimdiye kadar iyiye gitti. Her ne kadar yeniliyorsak ta kaynaşma adına çok güzel bir maç. Bu tür turnuvaların olması da ayrıca erkek öğretmen ve öğrenciler daha iyi oluyor. Bu şekilde kaynaşma oluyor bu tür müsabakalarla.” dedi.

Maçı izlemeye gelen Halıcılık kursu öğretmeni Müne Aslan ise, son üç yıldır kampta çalıştığını ifade ederek, “daha önce yapılan etkinliklerde özellikle bu tür maçlarda Suriyeli çocukların taraf tutuğunu görüyorduk. Ama bu gün bizi mutlu eden bir şey oldu görüldüğü gibi çocukların Türk öğretmenleri desteklediğini tarafsız olduğunu birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığımızın bir kanıtıdır, bir göstergesidir ve bu beni çok mutlu etti.”

Kampta erkek kuaförlüğü yapan Abdulkadir Altunsay’da birlik ve beraberlik içerisinde ve kaynaşma adına çok güzel faaliyetler olduğunu söyledi.

Yapılan final maçının ardından Çadırkent Eğitim Merkezi Müdürü Bedrettin Şahin takımlara kupa, madalya ve çeşitli ödüllerin verilmesi ile sona erdi.

YORUM EKLE