Dernek Başkanı Mustafa Gündeşli ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Atanamayan Uzmanlar Derneği yöneticileri, taleplerini ve beklentilerini dile getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerini ziyaret ederek taleplerini dile getirdiler.

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret3

Midyat Belediyesinden, YKS’ye özel hizmet Midyat Belediyesinden, YKS’ye özel hizmet

Dernek Başkanı Mustafa Gündeşli, Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütüldüklerini anımsattı.

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret

Gündeşli, “3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında; "Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir. Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler.

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret7

2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların Kazanılmış Haklarıdır. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş Kazanılmış Hakları olmasına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb. şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler. Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle Kazanılmış Hakkımız olmasına rağmen Atanamıyoruz. Yıllarca bu mağduriyetimiz artarak devam ediyor.” dedi.

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret5

Vekillerimizin nazik davetleriyle Olumlu ve ılımlı bir görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Gündeşli, “Vekillerimiz sorunun çözümü konusunda yardımcı olacaklarını, bunun bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü desteği vereceklerini belirttiler. Haklı mücadelemizde sesimizi duyan, bizlere değerli vakitlerini ayırıp bizlerden desteğini esirgemeyen Mehmet Ali Çelebi, Erol Keleş, Ali Kıratlı, Ümmü Gülşen Öztürk, Fevzi Zırhlığlu, Turan Şahin, Musa Küçük, Ali Yüksel Vekillerimize desteklerinden dolayı Eski uzman çavuşlar ve aileleri adına binlerce kez teşekkür ederiz. Minneti bir borç biliriz.” Açıklamasında bulundu.

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret6

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret2

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret2

Atauzder Derneği’nden Milletvekillerine Ziyaret4

Editör: Selahattin Erol