MARDİN - Mardin’in il olmayı bekleyen Midyat ilçesinde belediye tarafından ilçe girişine 'İlimize hoş geldiniz' yazılı tabelalar yerleştirildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin grup toplantısında yaptığı "Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye'yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür" açıklaması, il olmaya aday Midyat’ta heyecan yarattı.

120 bini aşkın nüfusu, il merkezine en az 65 kilometre uzaklıkta olması gibi, il olmak için gereken kriteri karşılayan Midyat, Belediye ve sivil toplum kuruluşları tarafından girişlere 'İlimize hoş geldiniz' yazılı tabelalar yerleştirildi. Midyat İl Olsun Platformu kuruldu. Çalıştay düzenlenerek çalışmaları hızlandırdılar.

'İl Olmaması İçin Hiçbir Sebep Yok'

İl olmayı bekleyen Midyat 'İlimize hoş geldiniz' tabelası asılmasının ardından, gurup adına açıklama yapıldı.

Midyat Belediye Başkan vekili Hasan Özmen ilçe girişlerinde asılan tabelaların ardından gazetecileri yaptığı açıklamada, Diller ve dinler kenti olan Midyat’ın 25 ilçeden seçilecek 19 ilçe içinde olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Başkan vekili Özmen, “Bütün beklentimiz budur. Midyat’ımız buna layıktır, hak ediyor. Konumu, ekonomik her yönü ile hak etmektedir. Dört dilin, üç dinin birleştiği dünyanın tanıdığı bir ilçedir. Turizm açısından çok önemlidir. Biz bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bu 19 il arasına alınmasını ve inşallah kurdeleyi kendisinin kesmesi temennisiyle hayırlara vesile olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.