Sebilürreşad, tarihe ışık tutuyor

Türk ve İslam Coğrafyasının sesi, soluğu, nefesi ve yüreği olmayı sürdürmeyi amaç edinen Sebilürreşad Dergisi, Ocak sayısıyla yeniden okuyucusuyla buluşuyor.

Sebilürreşad, tarihe ışık tutuyor

Sebilürreşad, tarihe ışık tutuyor

Türk ve İslam Coğrafyasının sesi, soluğu, nefesi ve yüreği olmayı sürdürmeyi amaç edinen Sebilürreşad Dergisi, Ocak sayısıyla yeniden okuyucusuyla buluşuyor.

Sebilürreşad Dergisinin 1024. sayısı ile 14 Ocak’ta okuyucusuyla buluşacağını aktaran derginin yazarlarından ve Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, Sebilürreşad bu kez aynı görseli ters yüz ederek dünyanın jandarmalığına özenen ABD’ye karşı, hem Anadolu’yu hemde mazlum ülkeleri sömürgenizden kurtaracağım” mesajını verdiğini söyledi.

Akgül, Sebilürreşad 1024. sayısı ile Ocak 2018’İn ilk sayısı 14 Ocak günü okuyucusuyla buluşacağını, ifade ederek dergi hakkında şu bilgileri aktardı, “Kapak görselinde 1908'de Le Petit Journel'in Osmanlı'nın ayakları altından topraklarını almaya çalışan İngiltere ve Avusturya kralına karşı Sultan Abdülhamid ayaklarını Anadolu'ya koymuş ve bu toprakları "vermem" diye ayak direyen adamdır.

Sebilürreşad bu kez aynı görseli ters yüz ederek dünyanın jandarmalığına özenen ABD'ye karşı, hem Anadolu'yu hemde mazlum ülkeleri sömürgenizden kurtaracağım" mesajını veriyor. Diyen Akgül, “9 Ocak 1853'de bir konserden çıkarken sohbet etmekte olduğu İngiltere'nin Rusya elçisi Seymour'a Osmanlı İmparatorluğu için hasta adam demiş, Seymour'da Çar'la yaptığı bu sohbeti Londra'ya rapor edince Çar'ın bu “hasta adam” benzetmesi her tarafa yayılmıştı.” dedi.

Aradan 165 yıl geçtiğini işfade eden Akgül, “Yine bir Ocak ayında bu kez “hasta adam” tabirini Sebilürreşad, hem de 1908’de bir Fransız gazetesi olan Le Petit Journal 1863-1944’in Ekim 1908 tarihli nüshasında kapağına taşıdığı o görseli ters yüz ederek ABD için kullanmış oluyor. Görsel’deki alt yazıda su ifadeler var: “Bulgaristan bağımsızlığını ilan ediyor-Avusturya Bosna ve Hersek'i alıyor. Görselin mesajı daha açık; Abdülhamid toprak vermemek için direniyor. Avusturya ve İngiltere Abdülhamid’in ayağının altından toprağını çekiyor. Mutlak surette Türk ve İslam Coğrafyasının sesi, soluğu, nefesi ve yüreği olmayı sürdürmeyi amaç edinen Sebilürreşad Mecmuamızı almayı-temin etmeyi özellikle abone olmayı ihmal etmeyiniz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 07:27
YORUM EKLE