Maril Hotel Didim Turizmine Can Katacak

29 Ağustos 2020 Cumartesi günü, Aydın-Didim ilçesinde Maril Resort Hoteli davul ve zurna töreniyle hizmete açıldı. Bu açılış, koronavirüs salgının olumsuz etkileri içinde bir nefes gibi heyecan yarattı.

 

‘‘Maril’’ ismi, etimolojik yönden Süryanicedir. ‘‘Rab sahibimdir’’ anlamına gelmektedir.

 

Büyük bir düşünceyle, büyük bir cesaretle, cefakâr bir atılımla inşa edilen Maril Resort Hotel’i yöresel standartları aşan, kendine özgü ilkler taşımaktadır. Hayatın bir tesellisi olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. 5 yıldızlı, 193 oda, 700 kişilik kapasitede, üç restoran, 2 konferans salonu, 2 havuz, modern koşullarda spa merkezi, mesaj salonu, spor salonu, güzellik salonu, çocuk oyun alanlarını kendi bünyesinde barındıran bu büyük tesisin, hizmet odaklı bir anlayışla insanın ruhsal, zihinsel ve bedensel rahatlığı için gerekli olan her şey düşünülerek yapılmış olması, Ege Denizine sıfır mesafede olması, dünyaca ünlü Altınkum Plajının dibinde panoramik manzaraya sahip olması, otelin genelde ülkenin, özelde Didim’in turizmine büyük katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

 

Korona virüs salgını nedeniyle turizmin durağan olduğu bir dönemde faaliyete sokulmuş olması büyük heyecana yol açtı. Yatırım yapmaktan kaçınıldığı bir dönemde açılması, Didim’de yüzleri güldürdü. 250 kişiye sunacağı iş imkânıyla, istihdama büyük katkı sağlayacak olması da, ayrı bir sevinç vesilesidir.

 

Mardin-Midyatli iki iş adamı olan Ahmet Orak ve Enlil Simon Afrem’in ortaklığıyla inşa edilen ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi’ni kurdelesini kestiği bu dev tesisin açılışına yurtiçinden ve yurtdışında önemli şahsiyetler katıldı.

 

Kalabalık bir halk kitlesinin eşliğinde Maril Resort Hotel’in açılışına katılan ünlü şahsiyetler şunlardır: Cumhurbaşkanı Danışmanı sayın Reyhan Uzun Kadıoğlu, Eski Adalet Bakanı sayın Seyfi Oktay, Ak Parti Aydın Milletvekili ve KYK üyesi sayın Metin Yavuz, Ak Parti İzmir Milletvekili sayın Cemal Bekle, Didim Kaymakamı sayın Halil Avşar, Aydın MHP İl Başkanı sayın Haluk Alıcık, Aydın Kosgeb Müdürü sayın Sadullah Dülge, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı sayın Sabri Acar, Türkiye Süryani Katolik Patrik Eski Vekili sayın Hori Yusuf Sağ, Halk Bankası Bölge Müdürü sayın Akın Demirbaş, İzmir BJK Taraftar Derneği Başkanı sayın İnan Esen, Midyat eski Belediye Başkanı sayın Şeyhmus Nasıroğlu, Mardin-Süryani Dili-Kültürü ve Edebiyatı Derneği Başkanı sayın Malfono Yusuf Beğtaş, oyuncu-manken sayın Emre Kızılırmak, Beşiktaş futbol takımının eski oyuncusu sayın Ahmet Dursun ve sayın Yusuf Tokaç,  Maril Resort Hotel’in açılışı nedeniyle Mardinli bir şairin yazdığı şiir, açılışa katılan herkesin duygularına adeta tercümanlık yapmaktadır.

 

Diyor ki Mardinli şair: ‘‘Zap nehrinin Dicle nehrine taşıdığı Asur medeniyeti, Menderes güneşi altındaki topraklarda Ege’nin ışıldayan sahillerinde Maril ile yeniden doğuyor.’’

 

Bu başarılarından dolayı Mardinli iş insanlarımızı tebrik ediyor, kendilerine bol kazançlar diliyoruz.

Yusuf Beğtaş/ Didim