Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulu üyesi, İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Artuklu İlim ve Medeniyet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Talip Alp, “İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji” konulu konferans verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Dijital Atıklara Dikkat Çekiyor Mardin Artuklu Üniversitesi Dijital Atıklara Dikkat Çekiyor

Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksek Okulu Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Talip Alp katıldı.

Alp, konuşmasında İslam, bilim ve teknoloji tarihinin en temel konularını, öncü ilim adamlarını, icatlarını, dünya bilimini derinden etkileyen keşifleri ortaya koyduğunu, bu bilim insanlarının eserlerinden söz etti.

Prof. Dr. Alp, daha sonra öğrencilere başarılı olmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak, “Kusursuz öğrenin. Dininizi iyi öğrenin temek kaynaklarından öğrenin. Allah’ın kitabı Kur’an’ı-ı Kerim ve Peygamberin hayatı. Bunları iyi öğrenin. Kulaktan duyma hurafelere uymayın. Tarihimizi çok iyi öğrenin. Tarih iyi bir öğretmendir. Bir kitabın içinde asırların tecrübesi var. Başkalarının da tarihini okuyun. Kimliğimiz öğrenelim kim olduğumuzu, nereden gelip, nereye gittiğimizi öğrenin. Mesleğiniz ne olursa olsun mesleğini en iyi şekilde öğrenin. O meslekte en iyi olmaya bakın. Öğretmen iseniz idealist bir öğretmen olun. Bunların üzerinde durursanız çok şey kazanırsınız, toplumda çok faydalı aranan insan olursunuz. Çok kişinin de yükünü hafifletirsiniz. Öğrenmezseniz tam tersi başkalarına yük olur, millet bizden kaçar.” Şeklinde konuştu.

Günün anısına Prof. Dr. Talip Alp ile Midyat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Abdurrahim Kaplan karşılıklı olarak kitap takdim ettiler.

Konferansa, 22. dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, Belediye Başkan Vekili Hasan Selimoğlu, Midyat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Abdurrahim Kaplan, Belediye Başkan yardımcısı Abdurahim Çelik, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.