Süryaniler Vakıf Arazilerini, Dışişlerindeki Zirvede

Midyat’ta Hazine’ye devredilen kilise, manastır ve mezarlıklarla ilgili bürokratlar ve Süryani toplumu temsilcileri bir araya geldi.

Süryani toplumunun Avrupa’daki temsilcileri, Mardin, Midyat ve İstanbul’daki Süryani Vakıflarını temsilcileri Dışişleri Bakanlığında bürokratlarla bir araya geldi.

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, Turabdin kiliseleri ve manastırları mülkiyet sorunu çözümü için mesafe kat ettiklerini söyledi.

Ergün, “ Vakıflar Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve diğer üst düzey bürokratlarla görüşme yaptık. Görüşme çok verimli geçti. Turabdin kiliseleri ve manastırları mülkiyet sorunu çözümü için mesafe kat ettik.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğündeki toplantıya; Midyat asıllı İsveç Milletvekilleri Yılmaz Kerimo, Robert Halef,  Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay, Mor Gabriel Vakfi Avukatları Rudi Sumer, Mahmut Güven, Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, İskandinavya ve İsveç Heyet yönetin kurulu Başkanı Aydin Chalma Özcan, İshake Sağman Bet Hasana ve İsveç Süryani kiliseleri Başkanı Süleyman Kurt katıldı.