Savur’daki turist yoğunluğunu ilçeye olan ilginin arttığının bir göstergesi oldu.

Mardin’e benzerliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Savur ilçesi yemyeşil vadisi, bungalov evleri ile doğa tutkunu kampçıların yoğun ilgi gösterdiği adres oldu.

Savur ilçesinde birçok piknik ve mesire alanı bulunuyor. Su kenarında ya da ağaçların arasında piknik yapabilmek için mesire alanlarını da tercih ediliyor.

Aynkasre olarak bilinen alanda ise, bungalov evleri, piknik alanı, çadırlı kamp alanı, yürüyüş yolları, kadınlara ve erkeklere özel yüzme havuzları bulunuyor.

Başta Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak gibi illerinden gelen ziyaretçiler mevsim şartlarına göre bungalov ve çadır kamplarda konaklama imkanı buluyor.

Aynkasre Sosyal Tesisleri İşletmecisi kadın girişimci Sevgi Kaya, yılın her mevsimi farklı illerden ziyaretçi ağırladıklarını söyledi.

Kaya, “Eşimle birlikte beş yıl önce Savur merkezde Aynkasre sosyal tesislerini kurduk. Yaptığımız bungalovlarla doğanın içinde konaklama imkanı sunuyoruz. Güneydoğunun incisi Savur doğal güzellikleriyle adını duyurdu. Burada konaklama hizmeti veriyoruz. Piknik alanlarında insanların gelip burada, kadın, erkek ve çocuklarıyla doğanın güzel ortamda piknik yapmalarını sağlıyoruz. Kadın, erkek ve çocuklara yönelik açık yüzme havuzları bulunuyor. Kır düğünü alanı, yürüyüş yolları, dağ yürüyüş yolları var. Misafirlerimiz Diyarbakır’dan, Mardin’den, Şırnak’tan çevre il ve ilçelerden gelenler var. Bir gelen tekrar geliyor. Çok yoğun bir talep var. Gelen misafirlerimize hizmet vermeye yoğunluğu içeresindeyiz. Bu durumdan da çok mutluyuz.” Diye konuştu.   

Savur’un doğal güzelliklerini görmeye gelen Uğur Yücesoy ise, “fırsat bulup Savur’a kafa dinlemeye geliyoruz. Çok güzel nezih bir yer. Burayı çok beğeniyoruz. En güzide ilçelerimizden bir tanesi.” Dedi.

Savur’da Bayramlaşma Programı düzenlendi Savur’da Bayramlaşma Programı düzenlendi

Zeynep Fidan’da, “Daha öncede buraya gelmiştik. Şehrin içinde şehrin çok yakınında nezih bir yer. Beğeniyoruz, seviyoruz. Nefes alabilmek için yeşile doymak için buraya geliyoruz.”

Kamp yapmak için bir gurup arkadaşıyla beraber Savur’a gelen İbrahim Baş’ta, “Savur’un güzelliklerini görmeye, daha yakından tanımaya geldik. Bu kampımızda akşam film gösterimimiz olacak. Gece ateş başında arkadaşlarımızla birlikte müzik eşliğinde hem tanışıp, sosyalleşip güzel vakitler geçireceğiz. Herkese tavsiye ediyorum.

Mezopotamya Gezi ve Kamp Derneği Başkanı Serdar Nas ise bizler öğretmen, sağlık çalışanı, avukat birçok meslekten insanlar olarak doğa sporlarına ilgi duyan insanlar olduklarını ifade ederek, vakit buldukça Savur gibi ilçelere doğa tuş mine uygun ilçelere sık sık uğradıklarını söyledi.

Nas, şöyle devam etti. “Diyarbakır, Şırnak, Mardin merkez birçok çevre il ve ilçelerden gelen katılımcılarımız var. Burada doğa ile iç içe oluyoruz. Aynı zamanda burada sosyal bir alan oluyor. 7’den 70’e her yaştan katılımcılarımız oluyor. Bu anlamda güzel etkinlikler yapıyoruz. Savur ilçesi ise güzel vadilerin yemyeşil doğa tutkunlarının bulunduğu bir şehir. Mardin, Midyat ve Diyarbakır’a yakın olan bir ilçe olduğu için cazip ve cazip doğa turizmine uygun bir ilçemiz. Bunun için Savur’u genellikle birkaç ayda bir tercih ediyoruz. Savur doğa turizmi, güzel alanlara sahip olduğu için çadır kampı için sık sık geldiğimiz bir yer” şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilisim