Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi ilk mezunlarını verdi

Yeşilli Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen “Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi” ilk meyvesini verdi.

Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi ilk mezunlarını verdi

Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi ilk mezunlarını verdi

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ortaklığında Yeşilli Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen ve Birleşmiş Milletlerin desteklediği “Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi” ilk meyvesini verdi.


Toplumda dezavantajlı gruplardan oluşan Suriyeli ve Türkiye vatandaşı kadınların istihdam imkânlarını arttırmayı hedefleyen proje kapsamında KOSGEB destekli girişimcilik eğitimi alan 30 kursiyere eğitim sertifikaları Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen törenle verildi.


Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin ve Kızıltepe Kaymakamı Ahmet Odabaş tarafından eğitimini tamamlayan ilk dönem mezunlarına sertifikaların dağıtıldığı törende konuşan Rektör Ağırakça, bu eğitimin, kadınların topluma entegrasyonu ile birlikte istihdam edilebilirliklerine katkı sağlayacağını ifade ederek dezavantajlı bireylere kendi işini kurma fırsatını sağlayacağını belirtti.


Üniversite Genel Sekreteri Şahin Arpağ ve  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekolu Müdürü  Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak’ın da katılım gösterdiği törende projede emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: 
“ Bu proje ile Suriyeli kadınların entegrasyon süreçleri kısalırken aynı zamanda Türkiye vatandaşı kadınlar ile birlikte yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenmiştir.” dedi.


Yüksekolu Müdürü  Lokman Toprak proje ile ilgili ayrıntılı bilgi sunarak, iki farklı alanda gerçekleştirilen Suriyeli ve Türkiye vatandaşı kadınların istihdam imkânlarını arttırmayı hedefleyen “Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi” nin bir ayağını halı dokuması eğitimi, ikinci ayağını da gastronomi eğitiminin oluşturduğunu söyledi.


Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekolu’na bağlı uygulama mutfağında gerçekleştirilen gastronomi eğitiminin 18 Suriyeli 7 Türk kursiyer ile başladığı belirtilerek bu sayının 25’i Suriyeli kadın olmak üzere toplam 40’a çıkarıldığı bilgisi verildi. 
Tören başarılı öğrencilere sertifika takdimlerinin ardından sona erdi.
 

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 09:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman Atalar
Abdurrahman Atalar - 9 ay Önce

Kısacası;fiziki bedende içsellenmiş olan ruh ve karakter güzelliğinin, hal ve davranışlar şeklinde dış dünyaya görsel olarak yansıtılabilme sanatıdır . Çünkü, bazıları bu özeliğe sahip olabilseler de, içlerinde taşıdıkları bu değerleri dışarıya vurmasını bir türlü beceremezler. Onun içindir ki, herkes özünde var olan Nezih, Nezahat, Nazik duguları çevrelerine yansıtmayı becerebildiklerinde, Dünya daha sevecen ve yaşanabilir hale gelir. İnsanlar karşılıklı yaşamdan haz almaya başlarlar. Herkesi Nazik ve Nezih bir şekilde Nezahat ve Nezaket göstermeye davet ediyorum.
Sevin-Sevilin, Sevgi ile kalın.
A. ATALAR

SIRADAKİ HABER