Değer Verme Farkındalığı

ܡܰܘܕܐ ܐ̱ܢܐ ܠܡܰܕܪܟܳܢܘܼܬܐ ܥܪܝܼܡܬܐ ܘܰܒܛܝܼܠܘܼܬܐ ܡܰܪܕܘܼܬܳܢܳܝܬܐ ܕܡܫܰܟ̈ܢܳܢܐ. ܘܰܡܩܰܒܠ ܐ̱ܢܐ ܛܰܝܒܘܼܬܐ ܡܓܰܪܓܳܢܝܼܬܐ ܕܟܣܝܐ ܒܦܳܪܘܿܫܘܼܬܐ ܕܰܡܝܰܩܪܢܘܼܬܐ ܗܕܐ ܛܥܝܼܢܰܬ ܣܘ̈ܟܳܠܐ ܕܰܡܫܰܐܠܘܼܬܐ ܪܒܬܐ.

Hayatın akışı içinde maddiyatın dağı ne kadar büyük ve yüksek olursa olsun, kültürün yolu onun üzerinden geçer. Veren el olmanın yolu, maddiyatın doğrularıyla değil, kültürün doğrularıyla açılır.

Kültürel açıdan hayata düşünsel katkı sunmak, pozitif değer katmak, sorumlu düşünen insanın varoluş sebebidir. Çünkü insanın mutluluğu ve değeri, tükettikleriyle değil, ürettikleriyle doğru orantılıdır.

İyi niyetten türeyen yapıcı eleştiri kadar, samimi takdir de, insani gelişim ve sosyal olgunluk için gereklidir.

Kültürel alanda zihinsel ter döken bir insanın ürettiklerine/yaptıklarına değer vermek, onlara anlam vermek, medeni ahlakın bir göstergesidir. Kültürel devamlılık bakımından önemli olan bu yaklaşım, yaşam enerjisinin bollaşmasına vesile olmaktadır.

Profesör Sayın Saad Saadi’nin onur ödülü, her yıl bir kuruma, ya da bir şahsiyete verilmektedir. Süryani dili, kültürü ve edebiyat alanına yeni üretkenliklerle değer katmak, temel kıstas olarak gözetilmektedir.

Bu işi organize eden ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan üyelerden oluşan komite, 2020 yılında bu onur ödülüne naçizane beni laik görmüştür.

Samimi takdir, her iki tarafa da fayda sağlamaktadır. Hem takdir edenin, hem takdir edilenin ruhunu zenginleştirir. Bir bilgeliğin belirttiğine göre, ‘‘Yalnız susayan suyu aramaz, su da susuzluğunu dindirecek bir dudak arar.’’

Anlaşılmak ve takdir edilmek, hoş bir duygu olsa da, bu teveccüh, bana yeni sorumluluklar yüklediğini bildirmek istiyorum. Çünkü manevi benliğini keşfetmiş, kendini bulmuş, hayatın gayesini ve maksadını yakalamış insan için takdir, hem sorumluluk, hem motivasyondur.

Denildiği üzere, ‘‘Kışı yaşamamış olan yazın değerini bilmeyeceği gibi, aç kalmayan da ekmeği takdir etmez. Kış yaz için lazımdır, açlık da ekmek için.’’

Edebi çalışmalar uğrunda harcanan yazınsal emeği ve dökülen zihinsel teri gören bu anlamlı takdire ve kadirşinas teveccühe içtenlikle teşekkür ediyorum.

İlgili Linkler:

https://ankawa.com/forum/index.php/topic,996436.msg7728775.html#msg7728775

http://www.syriac-union.com/?p=5074

https://nesrosuryoyo.com/wp/2020/11/18/1754/

Saygılarımla,

Yusuf Beğtaş

Süryani Dili-Kültürü ve Edebiyatı Derneği Başkanı