banner109

Doğal Bir Vilayet Olan Müze Kent Midyat Trafiği İçin Önerim Var:

Saygıdeğer Dostlarım,

Malumunuz Midyat Dicle Havzasının en önemli kenti olmasının yanısıra, kadim tarihi ve kültürel değerleri ile önemli bir turizm destinasyonu haline gelmiştir.

Bu nedenle, birçok nitelikli hizmeti hak etmektedir.

Bu itibarla,

Büyükşehir kapsamındaki kentlerde trafik düzeninin sağlanmasından sorumlu birim, Ulaşım koordinasyon Merkezi (UKOME)’dir. Bu birimde konu ile ilgili tüm birimlerin yetkilileri görev alır.

Aşağıda sayacağımız öneriler Mardin Merkez Midyat ve diğer ilçeler için büyük önem arz etmektedir.

UKOME Midyat trafiği için özel gündemle toplanmalı

1-Cumhuriyet Bulvarı üzerinde park eden araçlar için CEP PARKLAR oluşturulmalı

2-Batman yolu giriş ve çıkışları orta refüj daraltılarak üçer şerit olacak şekilde düzenlenmeli, zira ışıklarda araç uzunluğu mahalle girişlerine mani olmaktadır.

3-Cizre yolu istikameti Dörtyol kavşağı genişletilmeli, yol kenarları park yeri olmaktan kurtarılmalı, CEP OTOPARK mantığı ile çözüm bulunmalı

4-Şehrin dört girişine zabıta ve rehberlerden oluşan  ekip görevlendirilmeli; gelen turist araçları karşılanmalı, şehrin tüm tarihi değerlerinin olduğu harita ve kitapçıklar verildikten sonra, refakat edilerek trafiği engellemeyecek şekilde otogar alanlarına park edilmeleri sağlandıktan sonra, rehberler önderliğinde tüm tarihi yerler ve çarşılar gezdirilmeli. Programdan sonra araçlarının park edildiği otogar alanından uğurlanmalılar.

5-Trafik ışıkları trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda belli noktalarda yanıp sönecek şekilde ayarlanmalı

6-Şehrin içinde yaya güvenliği için trafik ışığı olmayan yerlere trafik ışığı kurulmalı

7-Mahallelerden anayol girişlerine geçen araçlar için aynalar konularak kaza riski önlenmeli

8-Çevre yolu yapılarak ağır araçların şehrin içine girişleri önlenmeli

9-Bundan böyle şehir İmar planında OTOPARK ALANI uygulamaları detaylıca yer almalı

10-Köy ve beldelerden gelen minibüs, otobüs, traktör, iş araçları için yer belirlenmeli ve tahsis edilen yere park edilmeleri sağlanmalı

11-Tüm sürücüler yayalara azami derece saygı göstermeli, önceliğin yayalarda olduğunu unutulmamalı.

12-Ana caddelerde standart dışı kasis uygulaması kaldırılmalı, şehrin tüm noktalarında kazaları önlemek için Elektronik denetim sistemi(EDS) kurulmalı

13-Kentin ikinci ve üçüncü caddeleri trafik yoğunluğunda çözüm için kullanışlı hale getirilmeli

14-Turizm alanları normal araç trafiğine kapatılmalı, sadece fayton ve mini elektrik araçlara izin verilmeli

15-Kaldırımların standartlara uygun hale getirilmeli, malumunuz araçlar park ederken araçların sağ kapısı kaldırımların yüksekliğinden kaldırımlara çarpıyor, bu nedenle araçlar kaldırımlardan uzağına park edilerek yolun daralmasına neden oluyor.

16-Okuduğum bir kitapta yabancı yazar şöyle diyordu. Gezdiğim kentlerden Mardin ve Venedik’te yaşayanları Medeni gördüm. Tekraren söylüyorum, trafikte önceliğin YAYA’LARDA olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Malumunuz Medeniyetimizin ana TEMA’sı İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Zira insanı mutlu olmayan toplum huzurlu olamaz

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

Kalın, sağlıcakla

#trafik

#midyat

#önlem

#turizm

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ŞAHİN
Ali ŞAHİN - 5 ay Önce

Güzel tespit ve güzel öneriler.
Sade bir dil kullanılmış, bu duyarlı davranışınız için teşekkürler.

Munir Acar
Munir Acar - 5 ay Önce

Yaziniz, kendi kultur piriltilarinizi da kattiginiz yapici bir oneridir.

Yaziniz vesilesi ile yararli olacagi umidiyle; Tepav ( Turkiye ekonomie politikalari arastirma vakfi) ve Dunya Bankasi’ inin katki sundugu bir calismanin kitap halindeki ismini ve ordan bir alinti paylasmak istiyorum:

“Turkiye Sehirlesme Incelemesi – Nisan 2015”

Şu anda Türkiye’deki birçok şehir fonksiyonel bir ulaşım ana planı olmadan işlemektedir. Planlamanın yapıldığı yerlerde de, konut ve iş piyasalarının birbirine bağlanması ve şehrin ulaşım sisteminin arazi kullanım planlamasının omurgasını oluşturması amaçları için arazi kullanım planlamasına uzanmamakta ve her ikisinin entegrasyonu için bir girişim yapılmamaktadır. Bu eksikliğin temel sebeplerinden birisi Türkiye’deki birçok şehirde kurumsal yapının genel anlamda yetersiz olmasıdır; mevcut UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) etkili kentsel ulaşım sistemleri planlamak, sunmak ve işletmek için gereken hiçbir icrai görevi, finansal yönetim kontrolleri veya mekanizmaları ve araçları bulunmamaktadır…

Uygulama düzeyinde, şehirler teknolojinin kapsamlı ve tutarlı bir şekilde harekete geçirilmesi bakımından genellikle kötü bir şekilde düzenlenmiştir.

Bu birkaç sebepten kaynaklanmaktadır. UKOME’nin mevcudiyeti genellikle iyi entegre edilmiş bir ulaşım stratejisinin alternatifi olarak yanlış yorumlanmaktadır. Büyükşehir belediyelerindeki UKOME sekreterlikleri tipik olarak çok az personele sahiptir; dolayısıyla stratejik ilkelerin ve şehir ulaşım verilerinin ve analizlerinin yokluğunda otopark politikası veya otobüs ve taksi ruhsatlandırması gibi stratejik konular mekanik ve yüzeysel bir şekilde ele alınmaktadır.

Sonuç olarak, UKOME birçok şehirde çeşitli çıkar grupları arasındaki çatışmaları çözen bir mekanizma olarak işlev görmekte ve karar verme süreci aşırı siyasi hale gelmektedir. Çoğu durumda, kararlar sağlıklı teknik analizlere dayalı olarak değil belediye başkanının siyasi değerlendirmelerine dayalı olarak alınmaktadır.