Mardin-Şırnak Eczacılar Odası Yanlış Antibiyotik Kullanımına Dikkat Çekerek Antibiyotik Direnci Halk Sağlığını Tehdit Ettiği kaydedildi.

Antibiyotikler, Sağlık Alanında Birçok Hastalığın Tedavisinde Kullanılan, Keşfiyle İnsan Ömrünü Uzatan Önemli Bir İlaç Grubudur. Günümüzde De Bakteriyel Hastalıkların İyileşmesi, Organ Nakilleri, Cerrahi İşlemler Gibi Birçok Tedavi Antibiyotikler Sayesinde Mümkün Olabilmektedir.

Antibiyotik Direnci Küresel Bir Sağlık Sorunudur

Ancak Bu Önemli Sağlık Keşfi, Antibiyotiklerin Yanlış Ve Aşırı Kullanımı İle ‘Antibiyotik Direnci’ Dediğimiz Ciddi Bir Sağlık Sorununu Beraberinde Getirdi. Yanlış Ve Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımı, Bazı Bakterilerin Antibiyotik Tedavisine Direnç Geliştirmesine Yol Açar. Antibiyotiklere Karşı Direnç Kazanan Bakteriler Hem Daha Kolay Yayılır Hem De Dirence Yol Açan Genetik Yapılarını Diğer Bakterilere De Geçirirler. Bu Durum, Hastalıkların Tedavi Süreçlerinin Uzamasına, Yeni İlaçların Kullanılmak Zorunda Kalmasına Neden Olur. Antibiyotik Direncinden Hem Bakteriyel Enfeksiyonların Etkilediği Hastalar Hem De Cerrahi İşlem Gören, Organ Nakli Yapan, Kemoterapi Gören, Yoğun Bakımda Yatan, Prematüre Doğan Bebekler Gibi Çok Geniş Bir Kesim Etkilenir.

Özetle Antibiyotiklerin Doğru Kullanımı, Tüm Sağlık Bileşenlerinin Ve Vatandaşlarımızın İş Birliği İle Üzerinde Durmamız Gereken Çok Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu…

Antibiyotiklerin Yanlış Kullanımında Ülkemiz Ön Sıralarda

Dünya Sağlık Örgütü Verilerine Göre Türkiye, Antibiyotiklerin Basit Hastalıklara Karşı Etkisiz Kaldığı Ülkeler Arasında Dünyada İlk 3’te Yer Alıyor. Türkiye’deki Bakterilerin Yüzde 54’ü Antibiyotiklere Karşı Direnç Geliştirmiş Durumda.

Dr. Özdemir, “Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun” Dr. Özdemir, “Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun”

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Şart

Tüm İlaçlarda Temel İlke Olan Akılcı İlaç Kullanımı, Antibiyotikler Söz Konusu Olduğunda Daha Da Önemli Hale Gelmektedir. Akılcı İlaç Kullanımının Temel İlkesi; İlacın Bir Uzman Tarafından Verilmesi (Doktor) Ve Bir Uzmanın Bilgi Ve Danışmanlığında (Eczacı) Kullanımıdır. En Yakın Sağlık Danışmanınız Olan Eczacınız, Başta Antibiyotikler Olmak Üzere Her Türlü İlacınızı Doğru Kullanmanız Konusunda Sizi Doğru Biçimde Yönlendirecek Kişidir. İlacın Tek Gerçek Uzmanıdır.

Doğru Antibiyotik Kullanımı İçin Önerilerimiz

• Doktorunuz Reçete Etmedikçe Ve Eczacınıza Danışmadıkça Asla Antibiyotik Kullanmayınız.

• Antibiyotiği Eczacınızın Önerdiği Şekilde, Zamanda Ve Dozda Kullanınız

• Kendinizi İyi Hissetseniz Dahi Antibiyotik Tedavisini Hekiminizin Belirttiği Süreden Önce Sonlandırmayınız. Aksi Halde Antibiyotik Direnci Gelişebilir.

• Grip, Nezle Gibi Virüslere Bağlı Solunum Yolu Enfeksiyonlarında Antibiyotiklerin İşe Yaramadığını Unutmayınız.

• Kendi Başımıza Kullandığımız Antibiyotiğin Hiçbir Etkisi Olmayacağı Gibi, Her Antibiyotik Her Hastalıkta Kullanılmaz.

• Komşuya İyi Gelen İlacın Size İyi Gelmesi Gibi Bir Durum Söz Konusu Olamaz. Başkasının Antibiyotiğini Kullanmayınız.

• Daha Önceki Bir Hastalığınızda Size İyi Gelen Antibiyotiği, Tekrar Benzer Bir Hastalık Geçirseniz Bile Hekime Danışmadan Kullanmayınız.

• İlaçlarınızı Hangi Koşullarda Saklayacağınız Hakkında Eczacınıza Danışınız.

Editör: Selahattin Erol