İSTANBUL (AA) - Online süpermarket uygulaması İsteGelsin, geliştirilmiş uygulaması üzerinden müşterilerine yeni bir indirim modeli sunuyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, İsteGelsin, geliştirilen uygulamasıyla birlikte yeni indirim modelini, yeni logosunu ve yeni çıkan reklam filmlerini düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı.

Hayata geçirilen yeni indirim modelinde satışa sunulan her üründe o ürüne özel turuncu ve yeşil olmak üzere iki farklı sepet indirimi görüntüleniyor. Turuncu renk kodu 250 TL ve üzeri, yeşil renk kodu ise 500 TL ve üzeri alışverişleri temsil ediyor. Böylelikle müşteriler, sepetlerine eklemek istedikleri ürünleri ne kadar indirimle alabildiklerini görebiliyor.

Seçtikleri ürünlerin turuncu ve yeşil sepet alt limitiyle ulaştığı tutarlar, ürünleri sepete eklemelerine gerek kalmadan ürünün altında görünüyor ve müşteriler, daha iyi bir kıyaslama yaparak daha fazla tasarruf sağlıyor.

- "Yeni nesil market deneyimini kusursuzlaştırmayı hedefliyoruz"

Açıklamada basın toplantısındaki konuşmasına yer verilen İsteGelsin Üst Yöneticisi (CEO) Dehşan Ertürk, İsteGelsin olarak üçüncü yıllarını geride bıraktıklarını belirterek, müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşımayı ve yeni nesil market deneyimini kusursuzlaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Ertürk, yapılan araştırmaların ve sahadaki tecrübelerinin müşterilerin artık daha fazla tasarruf eğiliminde olduğunu somut biçimde ortaya koyduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Kurulduğumuz günden bu yana ana odağımıza indirimi koyduk ve yılın 365 günü müşterilerimize çok cazip indirimler sunduk. Ancak bunu yeterli görmeyerek daha fazla indirim sunmak için kendi ezberimizin yanı sıra sektörün ve rekabetin de ezberini bozacak değişimlere yöneldik. Bugün lansmanını yaptığımız geliştirilmiş İsteGelsin uygulaması ve indirim modelimiz ile dünyada bir ilke imza atıyor, online süpermarket kategorisinde yeni bir dönem başlatıyoruz. Müşterilerin çoğu sepet indiriminin ürün fiyatına olan indirim yansımasını tek tek hesaplamadığından sepet indirimlerinin aslında daha avantajlı olduğunu genellikle gözden kaçırıyor. Biz burada bir farkındalık geliştirmelerini istedik ve sepet indirimi ile bir üründe ne kadar büyük bir tasarruf edebileceklerini görmelerini sağlayan bir yapı geliştirdik. İlk kez bizim uygulamaya aldığımız bu yeni model ile müşterilerimiz almak istedikleri bir ürününün normal fiyatı ile sepet indirim tutarını aynı anda görebiliyor ve yapacağı alışveriş tutarına göre sağlayacağı tasarrufu anında karşılaştırıp bu tasarrufu alışverişlerine yansıtabiliyor. Sepetlerdeki alışveriş limitleri arttıkça uygulanacak indirim oranı da artıyor ve ürün başına daha fazla bir tasarruf elde ediyorlar. Diğer bir ifadeyle sepetler büyüdükçe fiyatlar küçülüyor. Türkiye'nin tamamen online ilk süpermarketi olarak yenilenen logomuz, geliştirilmiş uygulamamız ve müşteri ihtiyaçlarını çok iyi cevap veren indirimlerimizle ilklere imza atmaya devam ediyoruz."

- İsteGelsin'den yeni logo

Geliştirilmiş uygulama ve yeni indirim modeli ile logosunu da değiştiren İsteGelsin, yeni logosunda internet ikonunu çağrıştıran yuvarlak dünya ile online süpermarket olduğunun altını çizerken, kişiselleştirmeyi ise "parmak izi" metaforuyla anlatıyor.

Mevcuttaki kırmızı ve beyaz renklerin yanına yeşili de dahil ederek meyve ve sebze kategorisindeki kalite ve tazeliğe vurgu yapıyor. Daha dinamik, dijital ve hareketli bir görünüme kavuşan logoyla birlikte yeni indirim modelinin anlatıldığı reklam filmlerinde markanın reklam yüzü Seda Bakan ile devam ediliyor.

Geliştirilmiş İsteGelsin uygulaması ile turuncu ve yeşil sepetlerde sunulan indirimler, 3 yeni reklam filminde anlatılıyor. Reklam filmleri diğer marketlerde istedikleri ürünlerde indirim bulamayan bir çiftin düştüğü komik durumları eğlenceli bir şekilde konu ediniyor.

- En çok sipariş verilen ilk üç ürün kategorisi; sebze, meyve ve çikolata

İsteGelsin müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarına bakıldığında, verilen siparişlerin yarısını "taze" kategoriler oluşturuyor. En çok sipariş alınan ürün kategorilerinde ilk 3'te sebze, meyve ve çikolata yer alıyor. Bu durum İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm şehirlerde benzerlik gösterirken, İzmir'de meyve yerine makarna ilk 3 arasında görülüyor.

Kategori değil, tekil ürün olarak bakıldığında ise İsteGelsin'de en çok yumurta, salatalık ve Türk kahvesi satılıyor. Verilen siparişlerin yüzde 50'sinde en az bir adet süt ve süt ürünü ve en az bir adet meyve-sebze ürünü bulunuyor.

İstanbul özeline bakıldığında ise dikkat çekici bir farklılık Avrupa Yakası'nda, Anadolu Yakası'na kıyasla, çay ve soğuk içeceklerin büyük boylarının daha çok satın alınıyor olması.

Diğer yandan, et, tavuk, balık kategorisindeki en çok alım yapan iller İstanbul ve Ankara. Ürün ve kategori sonrasında sipariş verilen ilçelere bakıldığında, en çok sipariş veren ilçe Ankara'nın Çankaya ilçesiyken, bunu İstanbul'da Kadıköy ve Ümraniye izledi. En sık dağıtım yapan depolar ise (İstanbul) Kurtköy, Yenibosna ve Beylikdüzü.

İsteGelsin müşterilerinin yaklaşık yüzde 53'ü kadın, yüzde 47'sini ise erkekler oluşturuyor. Bugüne kadarki en yüksek fiyatlı sipariş sepet tutarı 22 bin TL olarak gerçekleşirken, en yüksek ürün adedi bulunan sepette ise 661 ürün yer aldı.