Muhammed El Haznevi 12. Yıldönümünde Mevlit Okutuldu

Midyat ilçesinde Nakşibendi-Haznevi Tarikatı şeyhin Muhammed El Haznevi Hazretleri’nin vefatının 12. yılı nedeniyle anma mevlit-i şerif okutuldu.

Muhammed El Haznevi 12. Yıldönümünde Mevlit Okutuldu

Muhammed El Haznevi 12. Yıldönümünde Mevlit Okutuldu

Mardin’in Midyat ilçesinde Nakşibendi-Haznevi Tarikatı şeyhin Muhammed El Haznevi Hazretleri’nin vefatının 12. yılı nedeniyle anma mevlit-i şerif okutuldu.

Yenimahalle İlim ve İrfan Medresesi’nde ve İlim Ve İrfan Dergâhı, tarafından organize edilen mevlit ve anma programı, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterdi.

Din görevlisi Orhan Onuş’ un açılış konuşması ardından Mehmet Şefik Bakır Kur'an-ı Kerim tilavetini okumasıyla başladı.

Emekli din görevlisi Mehmet Selim Dağ, Arapça yaptığı konuşmada Nakşibendi-Haznevi Tarikatı şeyhin Muhammed El Haznevi Hazretleri’nin vefatının 12. yılı nedeniyle toplandıklarını söyledi.

Nakşibendi-Haznevi Tarikatı’nın önemine değinen ve Midyat’ta yaklaşık yüz yıldan beri var olduğunu söz eden Dağ şöyle konuştu: “ Haznevi tarikatı Allah rızasını kazanmak için çalıştı ve çalışıyor. Eğer Allah rızasını gözetmeden hizmet etseydi bazı tarikatlar gibi kaybolur ve dağılırdı. Allah’a çok şükür ki Haznevi tarikatı Allah rızasını gözeterek bu günlere geldi.  Şeyh İzzeddin el Haznevi (ks) hazretleri Allah rızası olmadan bir somu ekmeyi bile kimseye vermezdi. Allah’ın rızasını gözeterek hasenat ve iyilik yapardı. Haznevi tarikatı Midyat’ta yüzyıldan beri varlığını sürdürdüğü gibi, inşallah kıyamet gününe kadarda hizmetlerine devam edecektir. Elhamdülillah Haznevi tarikatına Bidat girmedi. O yüzden,  Peygamberin sünnetine ve Allah'ın rızasına uygun olan her hareket tasvip görüyor. Allah rızası ve Hazreti Muhammedin sünnetine uygun hareket ettiği için kıyamet gününe kadar varlığını sürdürecek.” Şeklinde konuştu.

Tarikat ehli imamların, Türkçe, Arapça ve Kürtçe yaptıkları konuşmaların ardından ilahiler ve kasideler okundu.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 09:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muridan
Muridan - 4 yıl Önce

MaşAllah barekellah

SIRADAKİ HABER