Mardin’de, 5-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Mardin 2. Uluslararası Film Festivali'ne dünya çapında nitelikli yapımların yanı sıra sanat ve sinema dünyasının tanınmış sima ve dizi sanatçılara ev sahipliği yapacak.  

Mardinli ünlü yapımcı Zeki Sincar'ın başkanlığını yaptığı festival; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mezopotamya Sinemacılar Kültür Tanıtım Derneği tarafından düzenleniyor.

Festivalin açılışı Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Mardin 2. Uluslararası Film Festivali Renkli Başladı (2)

Mardin’i film festivali coşkusu sardığı festivalin sunuculuğunu Türk-Alman sinema, dizi, tiyatro oyuncusu Wilma Elles'in yaptı.

Festival Başkanı Zeki Sincar, açılışta yaptığı konuşmada, Mardin’in tanıtımını yaptıklarını bir yandan da gençleri sanatçılarla Mardin’de buluşturduklarını söyledi.

Sincar, “gençleri sinemaya yönlendirmek istiyoruz. Mardin’den daha çok film çekilsin daha çok yönetmenimiz çıksın istiyoruz. Birçok ünlü Mardin'e geliyor, fakat halkla buluşamıyor. Biz halkla buluşturmak istiyoruz. Mardinliyim ve Mardin'e hizmet etmek istiyorum. Bu kente bir borcum olduğunu düşünüyorum. Festival kapsamında kısa film yarışması da düzenledik. 670'e yakın kısa film başvurusu yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu 15 filme düştü. Bunlardan 3 filmimiz kazanmış olacak. Ayrıca kazanan filmler için para ödülü verilecek” dedi.

Mardin 2. Uluslararası Film Festivali Renkli Başladı (1)

Orhan Miroğlu, Filistin bayrağı açarak Gazze'ye destek mesajı verdi.
AK Parti MKYK üyesi ve festivalin onursal başkanı Orhan Miroğlu ise Kültür ve Turizm Bakanlığının bu tür etkinliklere önem vermesini çok değerli bulduklarını söyledi.

Miroğlu, şöyle konuştu: “Önümüzdeki film festivalimizin Gazze'ye adanması fikri var. Bunun hem sinemamıza hem sanat hayatımıza hem de Türkiyemize çok yakışacağını düşünüyorum. Bu soykırımı dünyanın dört bir yanına ulaştırmak için sinemacılarımızın, sanatçılarımızın bilhassa Filistinli sanatçılarımızın yaptığı filmlere de tanığız. Sanat ve sinema demişken iki hedefimiz olsun; birincisi kültür yolu festivaline Mardin'in dahil edilmesi, ikincisi de önümüzdeki festivalimizin konusunun Gazze olması."

Mardin 2. Uluslararası Film Festivali Renkli Başladı (4)

Yapımcılığını Orhan Miroğlu, yönetmenliğini Yasemin Çekiç'in yaptığı Diyarbakır annelerinin dramını anlatan "Sesler ve Yüzler" belgesel filminin gösterimi yapıldı.

Gösterimin ardından Miroğlu ile söyleşi gerçekleştirildi.

MAÜ Öğrencilerinin Filmi festival jüri özel ödülünü kazandı. MAÜ Öğrencilerinin Filmi festival jüri özel ödülünü kazandı.

Festival’de, Oyuncu Çiğdem Tunç'a "yaşam boyu onur ödülü" takdim edildi.

Törene, aralarında Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Adnan Koç ve Burak Tamdoğan'ın da bulunduğu çok sayıda sanatçı ile sinemasever katıldı.

Çeşitli oturum, söyleşi ve film gösterileri ile devam edecek ve 3 gün sürecek olan Mardin 2. Uluslararası Film Festivali, film, kültür ve sanata ilgisi olanları heyecanla bekliyor.

Mardin 2. Uluslararası Film Festivali Renkli Başladı (3)

Mardin 2. Uluslararası Film Festivali Renkli Başladı