Tarımsal kalkınmaya destek çalışması

Savur’da “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programı”

Tarımsal kalkınmaya destek çalışması

Tarımsal kalkınmaya destek çalışması

Savur’da “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programı”

Mardin Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en verimli topraklarına sahip olan şehirde, çiftçilerin tarımsal kalkınmasına katkı sunmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, özellikle kırsal mahallelerde ki yoksul ailelerin geçimlerinin sağlayabilmeleri ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde, “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programını” hayata geçirdi. Dut ağaçları ile bilinen Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde 33 kişi programdan faydalanacak.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Mustafa Yaman, Dünyanın en verimli toprakları üzerinde bulunan çiftçilerimizin tarımsal kalkınması için desteklerimiz devam edeceğini söyledi.

Yaman, “Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimizin tarımsal kalkınmasına destek olmak amacıyla, atıl durumda ki Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığını daha da güçlendirerek faaliyete geçirdik. 2017 yılında başarılı bir çalışma dönemi geçiren dairemiz, kırsaldaki çiftçilerimizin ekonomik kalkınması için çalışmalarını 2018 yılında da artırarak devam ettiriyor.” dedi.

Tarımsal kalkınma için belediye olarak üzerlerine düşen görevi layığı ile yerine getirdiklerini aktaran Yaman, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda kırsalda sıvat göletlerin temizliklerini yaptığımız gibi yeni sıvat göletlerinin yapımına başladık. Önemli tarım gelirlerinden biri olan Derik zeytini için çok kapsamlı bir çalışmayı hayata geçirdik. Zeytin popülasyonunu artırdık. Bal üreticilerine 3 bin arı kovanı dağıttık. Hindi dağıtımı, çayır ve mera alanlarının ıslahı, ahır ve barınaklara dezenfektan malzeme dağıtımı, çilek yetiştiriciliği, organik tarım, fide dağıtımı, sera bahçeleri ve fıstık ağacı dağıtımı gibi projeleri de başlattık ve devam ediyoruz.” dedi.

Yaman, şöyle devam etti: “Dut ağaçları ile tanınan Savur ilçemiz ve Başkavak mahallemizin sahip olduğu değerler üzerinden ekonomik olarak kalkındırmak için “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programını” hayata geçirdik. Ön başvuruların alınmasından sonra 33 vatandaşımıza gereken destekleri vereceğiz. Doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması açısında güzel bir proje oldu. Bu projeye öncü olmak güzel oldu. Çiftçilerimizin bu projeyi daha da geliştireceklerine inanıyoruz. Şimdiden çiftçilerimiz için hayırlı olsun.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2018, 07:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER