Mardin’in Midyat ilçesinde, Gazze'ye ve Filistin direnişine destek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Midyat ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluş temsilcilerin çağrısı üzerine "Haydi Midyat Gazze İçin Yürüyoruz" sloganıyla düzenlenen yürüyüşe yüzler kişi katıldı.

Yatsı namazının ardından Yeni Mahallede bulunan Anıt Parkın önünden başlayan yürüyüş, Hükümet Konağının yanında bulunan alan kadar devam etti.

Vlcsnap 2023 12 16 00H01M01S810

Gazze ve Filistin direnişi yanlısı slogan atan göstericiler, İsrail'in ve Amerika aleyhine slogan attı. Türkiye ve Filistin bayraklarının yanı sıra 'Katil İsrail, Filistin'den defol', ‘Midyat halkı Filistin halkının yanındadır’, ‘Yaşasın, Filistin direnişi', 'Hamas'a selam, direnişe devam', ‘Zalimin zulmünü durduramayacağımızı biliyoruz. Milletin iradesini geri verin. Biz gerekeni yapalım’, ‘Filistin için özgürlük’, “Bebek katili Netanyahu’ ve ‘Kudüs İslam’ındır’ benzeri sloganların yer aldığı pankartlar taşıyan göstericiler, "Halk Filistin'i kurtarmak istiyor" sloganı atarak yürüyüş yapıldı.

Vlcsnap 2023 12 15 23H59M59S780

Yürüyüş sonunda STK’lar adına Eğitim Bir Sen İlçe temsilcisi Hüseyin Yücel konuşma yaptı.

Yücel, “Bugün buraya Filistin’de şehit edilen minik yavruların, gencecik kızların, delikanlıların, onurlu kadınların, erkeklerin, dermansız yaşlıların yasını tutmak; Kanadından vurulan kuşun, toprağından sökülen fidanın,  ateş düşen toprağın, tarumar edilen şehirlerin, yerle bir olan insanlığımızın ağıtını yakmaya, Ahmet Yasin’in şikâyetini hatırlatmaya, Filistin’e, Gazze’ye, Aksay’a umut, Anaların feryadına çığlık olmaya geldik.” diye konuştu.

Vlcsnap 2023 12 16 00H00M21S992

Açıklamanın ardından Gazze'de yaşamını yitirenler için Çalışan-Sen Mardin İl Başkanı Tevfik Acar, tarafından yapılan dua ile devam etti.

Midyat’ta 30 Bin 572 öğrenci tatile girdi Midyat’ta 30 Bin 572 öğrenci tatile girdi

Vlcsnap 2023 12 16 00H00M36S229

Yapılan yürüyüş, konuşa ve duaların ardından, İsrail'e Destek Veren Liderlerin Posterleri Yakıldı.

Semra Erol, “ bizimde bir katkımız olsun istiyoruz. Gazze’nin sesinin duyulmasını istiyoruz. Artık zulüm dursun istiyoruz. Artık çocuklar ölmesin, kadınlar ölmesin. Bu bir savaş değil soykırım. Allah onları kahretsin. Gerçekten adalet yok. Birleşmiş Milletler sadece kendilerine adalet sağlıyorlar. İslam dünyasına adalet sağlamıyorlar.” Dedi.

Züleyha Kaya ise, “Bütün Müslümanlar adına, mazlum halk adına, bütün Gazze kadınlar adına, Gazze’de bebeği parçalanan anneler adına, İdlib’ te her gün öldürülen anneler adına, ümmetin kaybolan izzeti adına toplandık.” Dedi.

Vlcsnap 2023 12 15 23H59M22S295

Yürüyüşe AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, HÜDA PAR İlçe Başkanı İsa Altunkaynak, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Polis geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşün ardından gurup olaysız olarak alandan ayrıldı.

Vlcsnap 2023 12 16 00H00M16S155