Midyat'ta 31 yıl önce katledilen terör kurbanları anıldı

Mardin'in Midyat ilçesinde 1987 yılında PKK'lı teröristlerce öldürülen 7'si çocuk 10 kişi mezarı başında anıldı

Efeler mezrasında 1987 yılında PKK'lı teröristlerce öldürülen 7'si çocuk 10 kişi için anma töreni düzenlendi.

Midyat'ın Başyurt köyü Efeler mezrası İlköğretim ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törende konuşan Dargeçit Kaymakamı Mehmet Yaşar Yeşiltaş, Midyat ve Dargeçit ilçelerine bağlı Efeler, Başyurt, Altınoluk, Suçatı köylerinin en sıkıntılı zamanlarda bile devlete sırtını dönmediğini söyledi.

Bu köylerin hain terör örgütüne karşı savaşarak, ay yıldızlı al bayrağa yaraşır bir şekilde vatan edindikleri vurgulayan Yeşiltaş, şöyle konuştu: "Beşikteki iki yaşındaki bebeği öldürecek kadar çıldıran bir zihniyetin tüm hainliklerine baş eğmemiş bu köylülerimizin, bu korucularımızın, bu polisimizin, bu askerimizin, önünde saygıyla eğiliyoruz."

Yeşiltaş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de yürüttüğü "Zeytin Dalı Operasyonu"na katılan askerlere için dua etti.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarından Müslüm Akçay, ilçe halkının yıllarca terör örgütü PKK yüzünden mağdur olduğunu belirterek, halkın terör örgütüyle yapmış olduğu mücadelede dökmüş olduğu kanla devletin yanında olduğunu kanıtladığını söyledi.

Basri Ağırman ise dün olduğu gibi bugünde ülkenin düşmanlarıyla mücadele ettiğini ifade ederek, "Şu an Afrin'de terör örgütleriyle mücadele eden kahraman Mehmetçiğimize dua ediyoruz, Allah onların yar ve yardımcısı olsun." diye konuştu.

Törenin ardından terör örgütü PKK'nın saldırısında hayatlarını kaybedenlerin ailelerini ziyaret eden Yeşiltaş, daha sonra ailelerle birlikte mezarlığa geçti.

Mezarlıkta, İlçe Müftüsü Şafi Billik'in okuduğu Kuran-ı Kerim'in ardından hayatını kaybedenler için dua edildi.

 Saldırıda hayatını kaybeden halasının adını taşıdığını kaydeden Vehbiye Akçay, terör örgütü PKK tarafından katledilen bir aile olduklarını söyledi.

Akçay, "Bunun için hem üzülüyorum, hem de seviniyorum. Üzüntüm, halamın yüzünü göremedim, tanıyamadım. Halamla şeref ve onur duyuyorum. Halamın ismini taşımaktan gurur duyuyorum." dedi.

Şehit ablasının ismini taşıyan Nahide Akçay ise "Kahrolsun PKK diyorum. Şehitler ölmez vatan bölünmez. Biz ömrümüz boyunca unutmayacağız ve unutturmayacağız. Canımız feda olsun bu vatana." diye konuştu.

Törene, Mardin İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay İlker Gönen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halil İbrahim Çiftçi, Jandarma Komando Tabur Komutanı Binbaşı Zafer Pasinlioğlu, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.