Ulucami mahallesinde evlendirme dairesi olarak bir süre kullanılan ve restore edilen tarihi bina merhum Gazeteci- Yazar Hıncal Uluç adını yaşatmak için kütüphane ve etüt merkezi oldu.

Tarihi öneme sahip bina, bugün düzenlenen törenle “Midyat Belediyesi Gazeteci- Yazar Hıncal Uluç Kütüphanesi ve Etüt Salonu” olarak faaliyete başladı.

Açılış törenine Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 22.Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, Uluç Ailesi, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış ve çok sayıda davetli katıldı.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin açılışta yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden beri beş yıllık sürede özellikle gençlere ve çocuklara yönelik çok güzel projelere imza atıklarını söyledi.

Başkan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü. “gelecek nesillerimizin ilgili, bilgili ve donanımlı yetiştirilmesi adına eğitim alanında yaptığımız yatırımlarla Midyat adeta artık kütüphaneler şehri olmuştur. Gelecek nesillerimize kitap okumayı sevdirmek, kitap okuma alışkanlığını kazandırmak beceri ve kabiliyetlerini keşfetmelerini sağlamak için eğitim hayatlarını sağlam zeminlere oturtmak şiarıyla çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir” dedi.

Hıncal Uluç’ un kitapları ve daktilosunu kütüphaneye bağışlandığını aktaran Şahin, Mardin’le bağları olduğunu vurgulayarak, rahmetli babası Fuat Uluç’un 13 dönem Mardin milletvekilliği yaptığını, sözlerine ekledi. Ardından, Kütüphane’nin kazandırılmasına büyük emeği geçen Uluç ailesine Midyat halkı adına teşekkür etti.

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz

Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir ise, bizi yükselten, bizi büyüten, bizi yücelten bize saygı duyulmasına sebep olan kütüphanede bulunan eserler olduğunu anlattı.

Midyat'ta Ramazan Coşkusu Grup Tillo ile devam ediyor Midyat'ta Ramazan Coşkusu Grup Tillo ile devam ediyor

Kaymakam Özdemir, “Çok kısa bir süre önce ilçemize bir kütüphane daha kazandırdık. Bu konuda Midyat Belediye Başkanımız Sayın Veysi Şahin’e hassaten ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Midyat medeniyetler kenti. Atalarımıza layık bir medeniyeti yeniden yükseltmek dünyaya adaleti yeniden tesis etmek istiyorsak okuyacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzyılı diyorsak yine okuya caz.   İlimde, fende, bilimde öncü olmak istiyorsak yine okuyacağız. Her ne olmak istiyorsak onu okumadan başaramayacağınızı bilmemiz gerekiyor.” Dedi. Kütüphane’nin kurulmasına emeği geçenlere teşekkür etti.

Öcal Uluç

Uluç ailesi adına ise Hıncal Uluç' un ağabeyi gazeteci yazar Öcal Uluç’ta, Hıncal Uluç’un ağabeyi olmak en çok onur ve gurur duyduğu sıfatlardan olduğundan söz ederek, 68 buçuk yıldır gazeteciliğin kademesinde görev yaptığını aktardı.

Öcal Uluç şöyle devam etti: “Midyat kütüphaneler kenti. Aslında tarih boyu Mezopotamya içinde Midyat olarak dünyadaki ilk kütüphanelerin kuruluğu yerlerden, memleketlerden, beldelerden bir tanesi. Öyle bir yerde kardeşimin adını taşıyan bir kütüphaneyi açılışında bulunmak, benimde ailemin de en büyük gurularından, mutluluklarından biri olacaktır.”

Kütüphane

Kütüphanenin kurulmasında emeği geçenlere Uluç ailesi adına teşekkür etti.  

Yapılan konuşmaların ardından daha sonra, kütüphanenin açılışı gerçekleşti.  

Kütüphane 1