Ramazan Bayramı Kutlaması

Ruhani mevsimler, dışsal gücün (ve nefsani hırslar) peşinden koşmaktan çok, içsel gücün (ve ahlaki donanımlar) peşinden koşmanın gerekliliğini hatırlatan müstesna günlerdir.

Hem içsel, hem dışsal büyüme için, temel görevimiz, ruh ile beden arasındaki dengeyi gözeterek, ruhsal büyümemize özen göstermektir. Ahlaki tutarlılığı önceleyen bir tutumla sorumluluğumuza, dürüstlüğümüze, alçak gönüllüğümüze dikkat etmektir.

İnsana değer vermek, insan onurunu gözetmek, hayatta var olmanın bir gereği ise, amaç ve anlamın canlanması için sosyal sorumluluğumuzu merhametli farkındalık ruhuyla yerine getirmeliyiz. Çünkü nefsani hırslar, ruhu köreltir ve tüketir. Ahlaki donanımlar ise, ruhu geliştirir ve büyütür.

İnsan olarak hepimiz hayatı sürekli etkilemekteyiz. Esas mesele, varlığımızla, enerjimizle, başkalarıyla olan iletişim ve etkileşimlerimizde ne tür bir etki meydana getirmekte olduğumuzdur.

Bu düşüncelerle, Mardin halkının değerli şahsında İslam Âleminin Ramazan Bayramını en kalbi duygularla kutluyor, sosyal yaraların şifa bulmasına, huzura ve istikrara vesile olmasını diliyorum. Nice mutlu bayramlara Bayramınız mübarek olsun.

Saygılarımla.

Yusuf Beğtaş

Süryani Dili-Kültürü ve Edebiyatı Derneği Başkanı / MARDİN