Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104 Yıl Dönümü kutlandı.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104 Yıl Dönümü etkinlikleri, Garnizon Şehitliğinde ki törenle başladı.

Mardin Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Dayanışma ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Velit Alptekin, Şehitlik Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşu ve saygı atışı yapılmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Mardin Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, şeref defterini imzaladı ve şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Atatürk Kültür Merkezinde devam eden programda Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman ve beraberindekiler, resim sergisini gezdi. Daha sonra öğretmenler, öğrenciler ve askerler günün anlam ve önemini anlatan yazı ve şiirler okudu, Öğrencileri tarafından Çanakkale Zaferi'nin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi, türküler seslendirildi.

Vali Yaman, bir otelde düzenlenen şehit yakınları ve gaziler onuruna düzenlenen yemekte şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi.

Yaman, günün anlam ve önemine binaen yayınladığı yazılı mesajında, “Çanakkale Zaferi, hiç kuşkusuz sonuçları itibariyle tarihin akışını ve her şeyden önemlisi Türk milletinin kaderini değiştiren çok önemli bir başarıdır.” diye belirtti.

Birlik ve beraberlik içerisinde mücadelenin verildiğine dikkat çeken Yaman, “Bu mukaddes güzel yurt topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz.” diye ifade etti. 

Şehitleri anan Yaman, “Çanakkale Zaferimizin 104’üncü yıl dönümünde başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı, bayrağı, istiklali ve dini için canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.