20 Yıllık Kan Davası Barış Sofrasında noktalandı.

Mardin´in Ömerli İlçesine bağlı, Salihköy Mahallesinde 5 kişinin ölümü ile Aytuğ ve Kaya aileleri arasında başlayan kan davası 20 yıl sonra barış sofrasında noktalandı..

  

             Mardin´in Ömerli İlçesine bağlı Salhköy Mahallesinde 20 yıl önce 5 kişinin ölümü ile Altuğ ile Kaya aileleri arasında başlayan kan davası,  Midyat Ceza evinde yatmakta olan Sincar aşireti lideri Abdulkadir Sincar´ın Çağrısı, Mardin´de bulunan Necmi Öncel ve Cemal Sincar´ın girişimi ile  barış sofrasında noktalandı.

     Bir olaydan dolayı ceza evinde yatan Abdulkadir Sincar, Mardin ve Almanya´daki aşiret mensuplarına  haber göndererek barışmaları istedi. Mardin´de bulunan Sincar Aşiret liderlerinden Necmi Öncel ve Cemal Sincar barış çağrısına destek verdi.  Aşiret kanaat önderlerinin ” Herkes kardeşçe yaşasın, herkes birbirine sarılsın, aranıza fitne ve fesat karıştırmak isteyen kötü insanlara pirim vermeyin, onlara kanmayın “ sözleri iki aile büyükleri tarafından olumlu karşılandı.

            20 yıldın beri aralarında kan davası yüzünden aralarında husumet olan, akraba  Altuğ ve Kaya aileleri  Salihköyde yaklaşık 5 bin kişiye barış yemeği verdi. İki, aile fertleri kucaklaşarak kan davasına son  verdi. Açık havada verilen barış yemeği için 70 kuzu kesildi.

         Barış komitesinde yer alan  Necmi Öncel, Mehmet Fidan, Abdulkadir Sincar, Cemal Sincar, Zeyni Toparlı, Sabahattin Evrensel ve bölgenin kanat önderleri ile din adamları girişimleri sonucu barış sofrasına oturtulan Altuğ ve kaya aileleri kucaklaşarak kan davasına son  noktayı koydu.

        Barış yemeğine katılan Ömerli kaymakamı Erol Korkmaz, İlçe Jandarma Komutan Bülent Kekinsoy, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Bölgenin aşiret liderleri ve din adamları yaptıkları konuşmalarda, 21 yüzyılda kan davalarının yeri kalmadığına dikkat çekerek “  Barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde yaşamak varken, 21 yüzyılda silaha sarılmanın hiçbir mana ve anlamı yoktur. İnanç değerleri yüksek, çağdaş ülke olma yolunda adımlar atmış bir ülkede kan davalarının yeri olmamalıdır.  Bu gün barışan Altuğ ve Kaya aileleri fitne ve fesat yollarını  kesmiş oldular. Birbirimizi kucaklama, barış içinde ve kardeşçe yaşama zamanıdır” şeklinde duygularını dile getirdiler.

           Barış yemeğinde yan yana gelen Kaya ve Altuğ ailelinin önde gelen Mehmet Altuğ ve Latif Kaya el sıkışarak kan davasını sona erdirdi. İki ailenin üyeleri de el sıkışarak, bundan sonra barış içerisinde kardeşçe yaşamak için yemin ettiler.