İSTANBUL (AA) - Akbank Dönüşüm Akademisi, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası ve Adana Sanayi Odası katkılarıyla Adana’da KOBİ’lere yönelik bir etkinlik gerçekleştirdi.

Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ve Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci’nin katıldığı etkinlikte, KOBİ’ler için Almanya’ya ihracat, pazar analizi ve Almanya pazarında iş yapma başlıkları altında kapsamlı bir konferans düzenlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, “Almanya’da KOBİ Hareketi Başlıyor!' başlığıyla Akbank ve Adana Sanayi Odası iş birliğinde, KOBİ’lerin Almanya’ya ihracatını artırma ve yatırım fırsatları konusunda bilgilendirme amaçlı düzenlenen etkinlikler serisinin ilk bölümünü Adana’da gerçekleştiriyoruz. 2023 yılında da bu tür etkinliklerimizin farklı şehir ve farklı odalarımızın iş birliğinde artmasını planlıyoruz. Ayrıca, bu faaliyetlerin ihracatımıza katkı sağlamasını ve yatırımcılarımıza yol gösterici olmasını hedefliyor ve diliyoruz. Destekleri için üyemiz Akbank’a ve Adana Sanayi Odası’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

- KOBİ Eko Dönüşüm Paketi

Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci ise bu yıl içerisinde Akbank’ın Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olduğunu, Almanya’ya ihracat yapmak veya ihracatını geliştirmek isteyen KOBİ’ler için bu iş birliğinin bir fırsat oluşturduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Türkiye’de ihracatın yüzde 37’sini KOBİ’ler yapıyor ve en büyük ihracat pazarlarından biri de AB. Özellikle Almanya’ya ihracat yapmak veya ihracatını geliştirmek isteyen KOBİ’lerimizin yanındayız. Onlara her konuda destek olmak için farklı illerimizde KOBİ’lerimizle buluşacağız. Bugün ilk durağımız olan Adana’da sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz.

KOBİ’lerin, ihracatın artarak devam etmesi için yeşil dönüşüme uyum sürecinde karşılaşacakları belirli yükümlülük ve taahhütlerin farkında olması gerekiyor. Sektörde sürdürülebilirlik kapsamında KOBİ’lere özel tasarlanan ilk ve en kapsamlı paket olan KOBİ Eko Dönüşüm Paketi'mizle danışmanlık ve finansmana erişim aşamasında müşterilerimizin ölçeklerine göre ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri tek çatı altında sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu yıl içerisinde kadın girişimcilerimiz için Kadın KOBİ paketimizi geliştirdik. Kadın girişimci olup Almanya’ya ihracat yapmak veya ihracatını geliştirmek isteyen KOBİ’lerimiz de bu paketten yararlanabilir. Bunların yanı sıra KOBİ’lerimize eğitim desteği vermek, onları geleceğe hazırlamak üzere hayata geçirdiğimiz Dönüşüm Akademisi ile de ihracatçıya faydası olacak programları çeşitlendiriyor, iş birliklerimizle içeriği daha da zengin hale getiriyoruz. Bu eğitimlerin olumlu geri dönüşlerini alıyoruz. Önümüzdeki yıl eğitimlere artarak devam edeceğiz.”

Akbank Akademi Müdürü Selda Özçalık da bankanın KOBİ hareketini desteklemek amacıyla Akbank Dönüşüm Akademisi ile e-ticaret, dijital pazarlama, e-ihracat gibi pek çok konuda eğitim programları ve seminerler düzenlediklerini bildirdi.

Özçalık, "KOBİ’lerimizin dijital ve yeşil dönüşüm yolculuklarına eşlik etmek ve finansal olarak güçlenmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Bugün de ilk durağımız olan Adana’da Almanya’ya ihracat yapmak veya ihracatını geliştirmek isteyen KOBİ’lerimizle bir aradayız. KOBİ’lerin dünya pazarlarında yerini alma fırsatı bulmaları ve iş süreçlerinde değer yaratmaları öncelikli hedefimiz. Almanya ile ihracatın güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi için iş birlikleri ve eğitim programlarımızla katkı sağlamaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.