Bebeğin Sütten Ayırma Süreci

Sütten kesme süreci aslında emzirme süreciyle ilgili bir konudur.

Özel Mardin Park Hastanesi Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Sinem Atay, Bebeğin Sütten Ayırma Süreci konusunda emziren annelere uyarıda bulundu.

Hastanede, kucağına bebeğini almış annenin tek derdi bebeğinin memeyi tutması, sütünü içtiğini görebilmesidir Diyen Sinem Atay,  İlk günler sarılık olmasın diye sık sık emzirin diye söylenen fizyolojik tavsiyenin yanında psikolojik bağlanma süreci içinde ilk günler önemli olduğunu söyledi.

Atay, “9 ay anne karnında anneyi tanıyan bebeğin, annenin de evladını tanıması hissetmesi için en önemli unsurdur emzirme. Tabi ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli denirken annelerde sütüm yetiyor mu?kilo alıyor mu?boyu uzuyor mu ? gibi telaşlar bağlanmanın ötesine malesef geçiyor.

Uzun süredir bu mesleği yapan ve yüzlerce aile ile tanışmış bir uzman olarak size çok önemli tavsiyem var herkesin boyu kilosu gelişiyor ama ruhu gelişemiyor. İşte burda annenin kendini bebeğine bırakabilmesi ruhunu ruhuna değdirmesi,anneliğin lezzetini alabilmesi için zihnindeki tüm kaygıları bırakıp herkesin derdinden zihnen ruhen uzaklaşıp bebeğini emzirmeli.” dedi.

Emzirmenin doğal sürece bırakılması annenin kendisini huzurlu hissetmesi İle ilişkili olduğunu kaydeden Atay, “Emzirmenin kaliteli vakit olarak değerlendirildiği 24 ay sonunda aşamalı olarak bebek sütten güven içinde kesilir.” Anneler bebeği nasıl sütten kesileceğini aktaran Atay, şöyle devam etti.

Nasıl sütten ayırmalıyım?

Emzirme süreci emme refleksinin sonlanması İle bitmelidir bu sürede 24 ve 30 ay arasında olmalıdır. 24 ay biten bebek artık dudakları eski gücü İle çekemediği için aç kaldığını hisseder o sürede sıvı takviyesini ( inek sütü, su vb.) biberon veya bardakla vermek bebeğin rahatladığı başka kanal oluşturmak gerekir.

Sütten keserken bebeğin hissettiği şey süt giderse annemde gider gibi bir algı olduğu için memeyi bırakmaz o yüzden asla pamuk salça saç gibi çocuğu güvendiği bir yerden tiksindirmek korkutmak hızlı ama çok yanlış bir çözüm(süzlük) yoludur. 24 ay güvendiği yere tiksindirmek çok büyük bir haksızlıktır. 24 ay tam dolduktan sonra anne emzirme saatlerine dikkat etmeli gündüz ve geceyi iki ayrı periyod olarak hesaplamalı. Mesela gündüz 5 kere emen bebeğine 1 kere azaltarak 4, 3, 2 ve 1 diye gitmeli. Burada süt istese ağlasa da “bebeğim ben buradayım ama süt dolsun vereceğim” diyerek kucağınızda telkin vermelisiniz. Sonra geceyi azaltarak gitmeli en son gece memede uyumaya alışmışsa onu kesmeli. Burada dokunabilir göğsünüze yatabilir çünkü süt gidince anne de gider mi korkusunu aşmak ister.  Güvenli adımlar çocuğun geleceği, benlik gelişimi açısından çok önemlidir.”