BİK ve DİKA' dan Yerel Basına Eğitim Semineri

Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) işbirliğinde imzalanan “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitim projesi başladı.

Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) işbirliğinde Mardin’de yerel basının geliştirilmesi amacıyla 2 gün sürecek olan “Yazılı basında mizanpaj ve haber dilinin iyileştirilmesi” eğitim programı başladı.

Dicle Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında verilecek olan,


DİKA toplantı salonunda bugün saat 10.00’da gerçekleştirilen eğitime; BİK Mardin İl Müdürü Adnan Günbegi, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Adnan Ertem, Genel Müdürü Yakup Karaca’ya DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin merkez ve ilçelerinde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

BİK Mardin İl Müdürü Adnan Günbegi teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Günbegi, “ Mardin basının daha etkili haberler ile yerel ve ulusal basında yer alması, gazete mizanpaj ve tasarımları ile en iyiler içinde yer alması için çalışacağız. Alaylı ve mektepli basın mensuplarının daha aktif yeni dijital çağa ayak uydura bilmesi için bu eğitimlerin faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

Amacımız kısa vadede yerel basında haber dilinin iyileştirilmesi, olduğnu kaydeden Günbegi, “yerel basının dijital ortamda da güçlü olması, nitelikli haber yazma, okur sayısının arttırılması, sosyal medyada yer alması, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlanma, uzun vadede gazete işletmelerinin gelirini arttırma, bölgesel tanıtıma katkı sağlaması, bölgenin kalkınmasına katkı sağlama, kurumsal imajın arttırılması konu başlıkları hedefleniyor”

Doğan yazılı basının gün geçtikçe internet haberciliği karşında etkisinin azaldığına dikkat çeken Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray, bunun gelişmesi için eğitimlerin ve yeniliklerin okuyucu arttırma konusunda etkili olacağını belirtirken Gazetelerin reklam gelirlerinin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Koray, yaptığı konuşmasında Basın İlan Kurumu tarafından basının güçlendirmesi amacıyla KOSGEB ve Kalkınma ajanslarıyla basına yönelik eğitim konularda işbirliği yapılarak çeşitli projelerin imzalandığını sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Haluk Birsen ve Ahmet Kılıç verilen eğitimler, sonunda programa katılım sağlayan basın çalışanına katılım belgeleri verilecek.