ŞANLIURFA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Güney sınırlarımız boyunca kurmakta olduğumuz 30 kilometrelik güvenlik şeridini muhakkak tamamlayacağız. Terör örgütü ve onun yularını elinde tutanların, güvenlik güçlerimize ve masum sivillere karşı yaptıkları saldırılar bizi bu kararlılığımızdan asla döndüremeyecek." dedi.

Erdoğan, Abide Kavşağı'nda düzenlenen Şanlıurfa Kuzeybatı Çevre Yolu, Abide Kavşağı İlave Köprü Viranşehir Pompaj Sulaması 1. ve 2. Kademe ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Göç İdaresi Başkanlığınca kurulan 6 geri gönderme merkezinin, çeşitli kurumların hizmet binalarının, olimpik yüzme havuzu, kuzeybatı çevre yolu gibi pek çok yatırımın açılışının yapılacağını anlatan Erdoğan, eser ve hizmetlerin şehre hayırlı olmasını diledi, hizmetleri şehre kazandırdıkları için bakanlıkları, kurumları, belediyeleri ve özel sektörü tebrik etti.

Türkiye'nin geleceği üzerine siyasi, ekonomik, askeri hesap yapan, içerideki ve dışarıdaki herkese önemli mesajlar vermek istediğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yaşanan olumsuzluklar sakın sizleri ümitsizliğe sevk etmesin. Mesajlarımızı net bir şekilde verelim. Kimse boş hayale kapılmasın. Yanlış hesap yapmasın. Siz Bay Kemal'e filan bakmayın. Onun yanındakilere bakmayın. Evet şimdi mesajlarımızı tek tek verelim. Allah'ın izni ve milletimizden alacağımız güçlü destekle 2023 seçiminde bir dönem daha Cumhurbaşkanı olarak bu kardeşinizi görevlendirmeye var mısınız?

İki, yine Allah'ın izniyle milletimizin takdiriyle Meclis'te çoğunluğu elde ederek yasama faaliyetlerini sizlerin vereceği görevle sürdürmeye biz hazırız. Siz de bu görevi vermeye hazır mısınız? Üç, Türkiye ekonomisi modelini mutlaka başarıya ulaştırarak, bir süredir insanlarımızın hayatlarını zorlaştıran sıkıntıları biiznillah geride bırakacağız. Küresel ekonomide, küçülme endişelerinin zirveye çıktığı bir dönemde biz üretimimizde, istihdamımızla, ihracatımızla büyümeye hazırız. Siz bu görevi bize vermeye hazır mısınız?

Dört, güney sınırlarımız boyunca kurmakta olduğumuz 30 kilometrelik güvenlik şeridini muhakkak tamamlayacağız. Terör örgütü ve onun yularını elinde tutanların, güvenlik güçlerimize ve masum sivillere karşı yaptıkları saldırılar bizi bu kararlılığımızdan asla döndüremeyecek. Bu görevi bize vermeye var mısınız? Beş, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun siyasi ve ekonomik hedeflerini birer birer hayata geçirerek ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına dahil edeceğiz. Bu görevi bize vermeye var mısınız?"

- "Milletimize asla yalanla değil hakikatle konuşuyoruz"

Yönetim sistemini, gençlerin özgürlük, adalet, hak, refah beklentilerine en ileri düzeyde karşılık verecek şekilde geliştireceklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eski Türkiye güzellemesi yapanların tek dertlerinin, altılı masada olduğu gibi... Ne yapıyorlar, sen ne istiyorsun, şunu. Sen ne istiyorsun, bunu. Onlara bir şeyler dağıtmakla meşguller bunlar. Biz 85 milyona ne yaparız, bunu yerine getirmekle mükellefiz. Bu görevi vermeye var mısınız? Yedi, tek becerileri, kendi partilerindeki iktidarlarını sürdürmek, tek başarıları, kongre kazanmak olanların Türkiye'ye verecekleri hiçbir şey olmadığını seçim gününe kadar attığımız her adımla ispatlayacağız. Buna inanıyor muyuz? Sekiz, kapalı devre parti toplantılarında belki işe yarayabilen, yalan ve iftira siyasetinin sahte cengaverlik gösterenlerin gerçek hayatta karşılığı bulunmadığını bakıp usanmadan anlatmaya var mıyız?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yıllık eserler ve hizmetlerle konuştuklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Peki, Bay Kemal ve yandaşları neyle konuşuyor? Onlar musluk açıyorlar, musluk kapatıyorlar. Ama biz işte biraz sonra da göreceksiniz, eserlerimizle ortadayız. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılını kucaklayacak vizyonumuzla milletimizin huzuruna çıkıyoruz ve milletimize asla yalanla değil hakikatle konuşuyoruz. Şimdi hazır mısınız? Bu muhteşem katılım hep bir ağızdan, Türkiye'nin dört bir yanı duysun. Tamam. Gür seda ile tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet bir olacağız. İri olacağız, diri olacağız. Kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Kalın sağlıcakla."

- Törenden notlar

Toplu açılış töreninin yapıldığı alana, "Dünya 5'ten, sizi sevenler 6'lıdan büyük", "Urfalıyız ezelden, vazgeçmeyiz biz senden", "Ateş-i Nemrut'tan korkar mı İbrahim olan. Hodri meydan, hodri meydan" yazılı pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzeybatı Çevre Yolu Açılışı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerine doğal gaz vermek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı hizmet binası açılışı için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Viranşehir Pompaj Sulaması Pompa İstasyonu açılışı için Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Abide Kavşağı viyadüğü açılışı için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile canlı bağlantı yaptı.

Erdoğan, daha sonra beraberindeki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Mustafa Şen ve AK Parti milletvekilleri ile kurdele keserek toplu açılışı gerçekleştirdi.

Açılışın ardından platforma çıkan sanatçı İbrahim Tatlıses de "Sayın Cumhurbaşkanım için buradayım, o beni davet etti onun için geldim. Son nefesime kadar da onun yanındayım." diyerek, "Haydi Söyle" şarkısından bir bölüm seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören alanından ayrılarak Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

(Bitti)