Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Ilısu Barajının açılışı gerçekleştirecek

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Ilısu Barajının açılışı gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Ilısu Barajının açılışı gerçekleştirecek

Türkiye'nin 70 yıllık rüyası olan ve Erdoğan tarafından 2008'de temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretimine geçtiğimiz yıl başlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla açılışı gerçekleştirmişti.

AK Partili Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, sosyal medya hesabından Cumartesi günü resmi açılışına katılacak vatandaşlarımız için Midyat Belediyesi tarafından araç tahsisi yapılacağını ve bütün vatandaşlarımızı açılışa davet ettiğini duyurdu.

ILISU BARAJI NEREDE?

Ilısu Barajı; Mardin ve Şırnak İl sınırları arasında Dargeçit ilçesinin 15 km. doğusunda, Dicle Nehri üzerinde yer alıyor.

Ilısu Barajı, 10,6 Milyar m³ depolama hacmi ile Atatürk ve Keban barajlarından sonra Türkiye'nin 3. büyük depolama hacmine sahip barajı olacak.

Ilısu Barajı ve HES, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1 820 metre kret uzunluğuna sahiptir.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli tesislerinden biri olan Ilısu Barajı ve HES’in planlama çalışmaları 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü’nün kurulduğu 1954 yılından bu yana Dicle Nehri sularından yararlanmak adına çalışmalar yapılmış, “Ilısu Barajı” ismi ilk olarak 1980 yılında gündeme gelmiştir. Ilısu Barajı ve HES Projesi Kesin Proje Raporu Temmuz 1982 yılında hazırlanmıştır. Ülkemizin 70 yıllık hayali olan Ilısu Barajı’nın temeli 2008 yılında atılmış ve inşaat çalışmaları başlamıştır.

Ilısu Barajı, 2018 yılında su tutma aşamasına getirilmiş, ancak baraj göl sahasında kalan tarihi ve kültürel varlıkların korunup kurtarılmasına yönelik çalışmalar devam ettiğinden su tutulmamış, bu işlem 19.07.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 21:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Ceylan
Hasan Ceylan - 7 ay Önce

Hayırlı bereketli sabahlar inşAllah

Hasan Ceylan
Hasan Ceylan - 7 ay Önce

Tarihi ana ortak olmak için inşAllah açılış töreni için bende orada olacağım

SIRADAKİ HABER