Cennet Güllerinden yıl sonu etkinliği

Midyat ilçe Müftülüğü Medine Gülleri 4-6 yaş Kur’an kursu öğretmen ve öğrencileri yıl sonu etkinliği düzenledi.

Cennet Güllerinden yıl sonu etkinliği

Mardin’in Midyat ilçe Müftülüğü Medine Gülleri 4-6 yaş Kur’an kursu öğretmen ve öğrencileri yılsonu etkinliği düzenledi.

İlçe Müftülüğüne bağlı Medine Gülleri 4-6 yaş Kur’an kursu öğrencileri Medine-Der ve Müftülük tarafından düzenlenen yılsonu etkinliğinde minik öğrenciler birbirinden güzel çalışmalar sergilediler.

Eğitimleri süresince öğrenip ezberledikleri Kur’an’ı kerim, hadis, ilahi ve şiirleri koro şeklinde sunan minik öğrenciler büyük beğeni topladı.

Fen lisesi konferans salonunda düzenlenen programa Midyat İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin, İlçe Vaizi Nurullah Nur, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an’a geçen minik öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, yine çocukların koro şeklinde söyledikleri istiklal marşı ve kursun özel andı ile devam etti.

İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin, programa bir ebeveyn olarak katıldığını ifade ederek şunları söyledi: “Aslında benim burada konuşmam olağan dışıdır. Çünkü ben buraya sizin gibi bir ebeveyn olarak geldim. 2 evladım var bunların içinde. Çocuklarımızın yetişmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Uyuşturucu gibi maddelere bağımlı olmayan anne babaya saygılı ve şefkatli bir yeni neslin bu şekilde yetiştirilmesi çok önemlidir. Bunun ötesinde öldükten sonra da bize kalacak olan budur. Arkamızdan bu duaları okuyacak bir nesil bırakmak. Asıl kazanç budur. Bunu hiçbir para ve pulla elde edemezsiniz. Bu bir gönül işidir. Bu açıdan bende burada bulunmaktan çok mutluyum. Çocuklarımızın bu eğitimlerini almalarındaki katkılarından dolayı kreşimizin idarecilerini öğretmenlerini kutluyorum.” Diye konuştu.

“4-6 yaş çocukların geleceğine şekil veren bir dönemdir”

4-6 yaş döneminin çocukların geleceğinin şekillendiği bir dönem olduğunu ve en doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken İlçe Vaizi Nurullah Nur ise, “Edep ve terbiye beşikten mezara kadar sürmelidir. Ancak çocukların eğitimi ve geleceklerinin şekillenmesi açısından en önemli dönem 4-6 yaş dönemidir. Çocuk bu yaşta öğrendiklerini ve gördüklerini hayatı boyunca unutmaz. Bu münasebetle hakikaten çocuklarımıza özellikle bu yaştan itibaren ebeveyn olarak iyi bir eğitim, edep ve terbiye vermeye gayret göstermeliyiz.4-6 yaş döneminde onlara verilecek mesajlar almaları gereken Biligler vardır. Bu dönemde belki ebeveynler olarak onlara ayıracağımız olmayabilir. Eğer bizi bunu veremiyorsak bu eğitimleri verebilecek kişilere teslim etmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

“15 öğrencimiz Kur’an’a geçti”

Medine Derneği Başkanı ve Kreş İdarecisi Abdullah Gegez ise, yapılan etkinlik ve kurs eğitimleriyle ilgili bilgi verdi.

Gegez, “Kursumuzda verilen dersler kuran eğitimi, sure ve dua ezberi, adabı muaşeret, hadis, fıkıh, aylık fasikül kitaplar okutmaktayız. Ayrıca etkinlikler ve ziyaretler yaparak özel gün ve geceleri değerlendirmekteyiz. Cuma etkinlikleri ve sosyal olarak da dini aktiviteler, gezi ve piknikler yapmaktayız. Kursumuzda toplamda 34 öğrenciden 15 çocuk kurana geçti. 2 öğrencimiz okuma yazma öğrendi. Etkinliğimizde ise Hadis ezberleri, adabı muaşeret ve duaları Fil Suresi, Nas Suresi ve Ayet el Kürsü, Bakara suresine kadar ezber okudular, yüzünden tilavet yaptılar.  Fatiha ve Elif-Lam, şiir ezberleri koro halinde söylediler. İstiklal Marşı, özel andımız ve bir takım ilahiler semazen gösterisi yapıldı.” dedi.

Etkinlik İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin’in ödül takdim etmesinin ardından yapılan dua ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 13:15
YORUM EKLE