“Her atık çöp değildir” Projesi Hayata Geçirildi

“Her atık çöp değildir” projesi hayata geçirildi.

“Her atık çöp değildir” Projesi Hayata Geçirildi

Mardin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, “Her atık çöp değildir” projesi hayata geçirildi.

“Her atık çöp değildir” projesi Elif Ana İlköğretim Okulunda projenin tanıtımı gerçekleştirildi. Proje kapsamında 10 ilçede 10 pilot okul seçildi. Üçüncü ve dördüncü sınıfların hedef olarak belirlendiği proje kapsamında okullara, geri dönüşüm potaları, atık pil toplama makineleri konulacak. Bu kutular sayesinde öğrencilerin, pet şişe, metal kutu ve kâğıt biriktirmeleri sağlanacak. Katılım en üst düzeyde gerçekleşmesi için okullarda ambalaj atıkları ile atık pil konusunda eğitimler verilecek.  

Mardin Valisi Ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Çocuklarımızın her anlamda çevresine duyarlı olması için çalıştıklarını söyledi.

Geleceğin büyükleri çocukları her atığın çöp olmadığı konusunda bilgilendirmek için projeyi başlattıklarını aktaran Yaman, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı çevresine karşı duyarlı olmaları için belediye olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaklaşa ‘Her atık çöp değildir” projesini başlattık” diye konuştu.

Yaman, şunları söyledi: “Projenin ilk aşamasında 10 ilçeden 10 pilot okul olarak seçildi. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri hedef grup olarak belirlenmiştir. Seçilen okullara geri dönüşüm potaları ve atık pil toplama makineleri konulacaktır. Konulacak potalarda öğrencileri, pet şişe, metal kutu ve kağıt biriktirmeleri sağlanacak. Projeye katılım en düzeyde sağlanabilmesi için okullarda ambalaj atıkları ve atık pil konusunda eğitimler verilmekte”

Öğretmen, öğrenci ve velilerin proje konusunda duyarlı olduklarını ifade eden Yaman, “Öğrencilerimiz projeyi sevmiş durumda. Katı atık malzemelerini değerlendirerek yeni eserler ortaya koymuşlar. Buda öğrencilerin bunu ne kadar benimsediklerini gösteriyor. Bu sayede atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi açısından faydalı bir proje olduğunu göstermekte” diye belirtti.

Katı atık bilgilendirme dersine katılan Yaman, öğrencilerle birlikte boş pil toplama kutusuna pil attı.

Öğrencilerin katı atıklardan yaptıkları eserlerden oluşan sergiyi gezen Yaman, öğretmen, veli ve öğrencilere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Yaman, daha sonra katı atık malzemesinden yapılan eserler arasından dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti.

Öğrencilerin yaptığı mini konserin ardından tanıtım programı son buldu.

YORUM EKLE