İstanbul Medipol Üniversitesi "patent, faydalı model ve tasarımda" zirvede

- İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Ceran:- "Patentini aldığımız buluşlarımızın endüstride kullanılması için yoğun çalışmalar yürütüyoruz"

İstanbul Medipol Üniversitesi

İSTANBUL (AA) - İstanbul Medipol Üniversitesi, YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2022'de "Olumlu Sonuçlanan Patent, Faydalı Model ve Tasarım Başvurusu Sayısı" ile "Başvurulan Patent, Faydalı Model veya Tasarım Sayısı"nda birinci oldu.

Türkiye'deki 199 üniversitenin 2021 yılı verileri doğrultusunda genel bir değerlendirmenin yapıldığı “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2022”, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlandı.

İstanbul Medipol Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, raporda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında aktif olarak faaliyette bulunan üniversitelerin "Eğitim ve Öğretim", "Araştırma-Geliştirme", "Proje ve Yayın", "Uluslararasılaşma" ve "Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk" ana kategorilerindeki verileri analiz edilirken, 47 alt gösterge doğrultusunda sonuçlar ortaya çıktı.

İstanbul Medipol Üniversitesi, 135 adet ile "Başvurulan Patent, Faydalı Model veya Tasarım Sayısı"nda ve 74 adet ile "Olumlu Sonuçlanan Patent, Faydalı Model ve Tasarım Başvurusu Sayısı"nda tüm devlet ve vakıf üniversitelerini geride bırakarak zirvede yer aldı.

Medipol, 2021'deki raporda "Başvurulan Patent, Faydalı Model veya Tasarım Sayısı"nda 132 adet ile ikinci, "Olumlu Sonuçlanan Patent, Faydalı Model ve Tasarım Başvurusu Sayısı"nda ise 42 adetle gene ilk sırayı almıştı.

- "Buluşların endüstride kullanılması önemli"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Ceran, Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan buluşların patentlenmesi konusunda titiz çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Ceran, patentin, faydalı model ve tasarım başvuruları, üniversitelerde AR-GE ve inovasyona yönelik üretilen bilginin hızlı bir biçimde topluma ve ekonomiye kazandırılmasına yardımcı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"2021 yılında 153 üniversite 2 bin 113 patent, faydalı model veya tasarım başvurusunda bulunmuş. Aynı yıl 121 üniversitenin 977 başvurusu olumlu sonuçlanmış. Bu veriler ışığında İstanbul Medipol Üniversitesi'nin 135 başvuru ve 74 olumlu sonuç ile tüm devlet ve vakıf üniversitelerini geride bırakarak birinci olması önemli bir başarı. Patentini aldığımız buluşlarımızın endüstride kullanılması için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle sağlık ve haberleşme alanındaki patentlerimiz, yerli sanayimizin gelişmesine olumlu katkılar sunacak. İki yıldır sürdürdüğümüz istikrarın artarak devam etmesini diliyor, bu başarıda emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

- "Nitelikli patentlere sahibiz"

İstanbul Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nden (TTO) yapılan açıklamada da bu sonucun; üniversitelerinde gerçekleştirilen başvuruların sadece sayısal olarak değil, nitelik açısından da yüksek seviyede olduğunu, akademisyen ve öğrencilerin bilimsel çalışmalarının sonuç odaklı ilerlediğini gösterdiği bildirildi.

Bir buluş için patent başvuru aşamasından tescil olana kadar uzunca bir süre geçtiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu süreçte patentin doğru yazılması hem koruma kapsamını doğru belirlemek hem de tescil olması durumunda ilgili alanda hak iddia edebilmek için oldukça önemli. Patent başvuruları, bu zamana kadar ülkemizde her ne kadar nicel olarak değerlendiriliyor ve hedefleniyor olsa da nitelikli patentlerin ortaya çıkması ve patent başvurularının tescil edilmesi, buluşun ait olduğu sektörde söz sahibi olabilmesinin en önemli argümanı. ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2022’, TTO’da yer alan patent biriminin başarılı bir çalışma ortaya koyduğunu gösteriyor."

YORUM EKLE