Yeditepe Üniversitesi, Süper Palsi projesini hayata geçirdi

- Süper Palsi Projesi’yle, üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir süper ekip, Serebral Palsili bireylere ulaşıp onlarla arkadaş oluyor, sosyal yaşama katılımlarını artırıyor

Yeditepe Üniversitesi, Süper Palsi projesini hayata geçirdi

İSTANBUL (AA) - Yeditepe Üniversitesi’nin hayata geçirdiği Süper Palsi projesi ile gönüllü üniversite öğrencileri, Serebral Palsili bireylerin sosyal hayata katılımını artırmak için çalışıyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engeli olan bireylerin yaşamına ve yaşadıkları sorunlara yönelik bir farkındalık günü olarak değerlendiriliyor.

Birçok kurum ve kuruluş bu günle ilgili çok değerli mesajlar veriyor. Yeditepe Üniversitesi de, hayata geçirdiği projelerle engeli olan bireylerin sosyal hayata katılımla ilgili zorluklara onlarla birlikte çözüm üretiyor.

Yeditepe Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilen Süper Palsi Projesi’yle, üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir süper ekip, Serebral Palsi’li (SP) bireylere ulaşıp onlarla arkadaş oluyor, sosyal yaşama katılımlarını artırıyor.

Üniversite, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ile engeli olan bireyler ve ailelerini buluşturan proje, bugüne kadar 500 SP’li birey ve üniversite gönüllüsünü bir araya getirdi.

2023 yılı gönüllü başvurularını superpalsi/instagram hesabından alacak proje, bu yıl da aralarına katılacak yeni gönüllülerle büyümeye devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feryal Subaşı, Serebral Paralizi (SP) tanısı almış gençlerin ve çocukların dış faktör şeklinde ifade edilebilecek zorluklarla çok sık karşılaştığını belirtti.

Subaşı, şunları kaydetti:

"Süper Palsi, Serebral Palsili bireylere kendi yaşadıkları ortamlarda engeli olmayan gençlerle birlikte güzel ve verimli vakit geçirme imkânı sağlayan, üniversite öğrencileri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve alanda çalışan profesyonellerin desteğini alarak çözüm üretme fikri ile hayata geçirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir. Diğer yandan; Süper Palsi projesi süreçleri tanımlanmış, tanıtımları ve eğitim programları standardize edilmiş ve süreç takibi bulunan, patenti alınmış, bu alanda yapılmış ilk projedir."

Engeli olan bireylerin yaşadıkları sorunların çözümü için toplumdaki bireylere çok küçük yaşlardan itibaren farkındalık kazandırmak gerektiğini belirten Subaşı, "Farkındalık kazandırmaya yönelik çalışmalar toplumun her kesimine kitle iletişim araçları yoluyla duyurulmalı. Yapılan tüm çalışmaların insan hakları temelli yaklaşımlarla ele alındığı her fırsatta belirtilmeli." ifadelerini kullandı.

Yeditepe Üniversitesi Engeli Olan Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Fzt. R. Benan Özkol da, Süper Palsi projesinin, 2018 yılında Yeditepe Üniversitesi’nin desteği ile başladığını anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje fikrinin hemen ardından üniversitemiz öğrencilerinden oluşan ‘Süper Ekip’ kuruldu. Projeyi hayata geçirmemizdeki asıl amaç engele sahip olmanın arkadaş olmaya engel olmadığını herkesin deneyimlemesini sağlamaktı. Böylece SP’li bireyler ile üniversite gönüllülerini bir araya getirerek birlikte sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak istedim ve başta üniversiteler olmak üzere toplumda Serebral Palsi farkındalığını arttırmayı amaçladım.

Süper Palsi projesi Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, SERÇEV Derneği ve Trakya Üniversitesi yürütücülüğünde 2018-2022 yıllarında yaklaşık 500 serebral palsili bireyin ve üniversite gönüllüsünün hayatına dokundu, onların arkadaş olmalarına olanak sağladı. Toplumda farkındalık yaratan proje, SP’li bireylerin toplum yaşamına katılımı için de önemli kazanımlar sağladı. 2022-2023 dönemi için gönüllü başvurularını superpalsi/instagram adresinden şu anda alıyoruz. Süper anılar biriktirmek isteyen tüm üniversite öğrencilerine bölüm fark etmeksizin projeye katılmalarını tavsiye ederim."

YORUM EKLE