İSTANBUL (AA) - Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet, gayrimenkul sektöründe kullanıcıların yaşadığı güncel sorunlara çözüm sunan yeni teknolojileri ile yatırımlarını sürdürerek büyümeye devam ediyor.

Emlakjet'ten yapılan açıklamaya göre, bölgesine ve gayrimenkul özelliklerine göre rayicinden en az yüzde 30 daha avantajlı ilanların listelendiği "Jet Fırsatlar" ve acil satılık olan evi 5 gün içinde hızlı, kolay ve güvenli şekilde Emlakjet'e satma imkanı sağlayan "Jetsat" hizmeti alıcı ve satıcıların hayatını kolaylaştırıyor.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisiyle emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, yeni reklam kampanyasında, tüketicinin ev ararken ve ev satarken yaşadığı zorlu anları mizahi bir dille anlatıyor.

Öte yandan Emlakjet yeni reklam kampanyasında, 2022'nin başından beri kullandığı "Cevap Net Emlakjet" sloganını, gayrimenkul sektöründe kullanıcıların yaşadığı güncel sorunlara çözüm sunan hizmetlerini öne çıkarmak amacıyla "Çözüm Net Emlakjet" olarak değiştirdi.

- 10 kullanıcıdan 7'si konut ararken online platformları kullanıyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, veriler doğrultusunda pazarın genel durumu, piyasa koşulları ve kullanıcıların önceliklerini ve davranış biçimlerini gözlemleyerek geliştirdikleri uygulamaları anlattı.

Bağımsız bir kuruluşun desteği ile detaylı bir araştırma gerçekleştirdiklerini belirten İdikat, şu bilgileri verdi:

"Adgager'ın üstlendiği araştırma gayrimenkul arayan 10 kişiden 7'sinin online mecraları tercih ettiğini gösteriyor. PropTech'in (Gayrimenkul Teknolojisi) sunduğu hizmetler ve faydalar arttıkça kullanıcıların da tamamına yakınının dijital dünyayı emlak arama süreçlerine dahil edeceğini düşünüyoruz. Bu noktada dijitalde gayrimenkul deneyimini güvenli, hızlı ve verimli kılmak en önemli görevimiz.

Dijital dünyada elde ettiğimiz veriler pazarın durumu ile birlikte kullanıcıların da tercihlerini net olarak gösteriyor. Örneğin, Emlakjet kullanıcılarının yaklaşık yarısı apartman dairesi tercih ederken, geçen yıl gibi bu yıl da 3+1 evlerin en popüler kategori olduğu görülüyor. Gayrimenkul deneyiminde konum özelliklerinin çeşitli olması ve demografik bilgilere yer verilmesi oldukça önemli."

Emlakjet kullanıcılarının konut tercihleri doğrultusunda elde edilen bilgileri de paylaşan İdikat, yeni evde konut tipi tercihlerine göre, kullanıcıların yarısı apartman dairesi tercih ettiğini ifade etti.

İdikat, "Kullanıcıların dörtte biri ise özellikle site içinde apartman dairesi ararken, beşte biri ise villa/müstakil ev tercih ediyor. Oda sayısına göre tercihlere bakıldığında ise yüzde 46 ile en çok 3+1 odanın tercih edildiğini görüyoruz. Üç kullanıcıdan biri 2+1 oda tercih ederken, 1+1 oda tercih edenlerin oranını ise yüzde 10 olarak tespit ettik." değerlendirmesini yaptı.

İdikat, güncel sorunlara teknolojik çözümler sunan "Jet Fırsatlar" servisini odağına alan yeni reklam kampanyası hakkında ise "İster satılık ister kiralık isterse yatırımlık olsun, konut arayanların en yakın yol arkadaşıyız. Aradıkları evi en hızlı, en kolay ve en keyifli şekilde bulmalarına yardımcı oluyoruz. Temel amacımız, sektöre yenilikler getirerek hem kullanıcılarımızın yaşadığı deneyimi iyileştirmek hem de sektörümüzü geliştirmek." yorumunda bulundu.

- "Emlakjet yıllık trafiğini geçen yıla göre yüzde 71 artırdı"

Emlakjet CMO'su Simgül Madanoğlu da çalışmalarını, emlak dikeyinde lider platform olma hedefiyle yalnızca bir listeleme platformu değil, emlak yaşam döngüsünde birden çok inovatif servis sunan, "emlakın çözüm platformu" olmak üzere yürüttüklerini anlatarak, Emlakjet'in 2022'de elde ettiği sonuçlara yönelik bilgi verdi.

Emlakjet'in yıllık trafiğini geçen yıla göre yüzde 71 artırdığını aktaran Madanoğlu, net gelir olarak ise geçen yıla göre 2022'yi yüzde 247 artışla kapatmayı hedeflediklerini belirtti.

iBuying işlem hacminde geçen yıla göre yüzde 142 artış elde ettiklerini vurgulayan Madanoğlu, toplam üye emlak ofisi sayısında ise 2022'de yüzde 46 artış sağladıklarını ifade etti.

Madanoğlu, "Türkiye gayrimenkul sektöründe ilk akla gelen teknolojik platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Uçtan uca sunduğumuz yenilikçi çözümler kadar, dikkat çeken pazarlama çalışmalarıyla da bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. 2022'de yaptığımız tüm pazarlama çalışmalarıyla Emlakjet olarak marka aramalarında yüzde 40 artış yakaladık." görüşünü bildirdi.