banner109

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

ŞANLIURFA (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Temsilcisi Dilşah Beyaz Öztürkmen, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında açıklamada bulundu.

Öztürkmen, KADEM tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü de içeren haftada başlatılan kampanya hakkında bilgi verdi.

Kampanyanın temasının "ısrarlı takip" olduğunu aktaran Öztürkmen, ısrarlı takibin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'yla bu yıl suç kapsamına alındığı ve yasaların, ısrarlı takip konusunda da mağdurun yanında olduğunu belirtti.

Öztürkmen, açıklamasında şunları kaydetti:

"KADEM, her yıl '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde tüm dünyada varlığını sürdüren şiddete karşı duyarlılığı artırmak amacıyla kampanyalar düzenliyor. 'Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet, dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayırt etmeksizin tüm toplumların ortak sorunu' diyen KADEM, kadınların onurları ile yaşayabileceği adil bir dünya inşa etme hedefine, hak savunuculuğu ve literatüre katkılarının yanı sıra toplumsal bilinç oluşumuna yardımcı kampanyalarla ilerliyor."

Öztürkmen, KADEM'in, önceki yıllarda "Sen Varsan Şiddete Yer Yok", "Şiddete Göz Yumma", "Şiddete Hakkın Yok", "Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez" gibi kampanyalar düzenleyerek uluslararası soruna dikkat çekildiğini hatırlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER