banner109

İBB'nin Ordu Caddesi düzenlemesi ve Gedikpaşa Otoparkı yatırımlarının temeli atıldı

İBB'nin Ordu Caddesi düzenlemesi ve Gedikpaşa Otoparkı yatırımlarının temeli atıldı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) Fatih ilçesindeki Ordu Caddesi düzenlemesi ve Gedikpaşa Otoparkı yatırımlarının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ordu Caddesi'nin Tarihi Yarımada'nın dokusuna yakışmadığını söyledi.

Şehir adına kalıcı projeler üretmeyi amaç edindiklerini dile getiren İmamoğlu, Ordu Caddesi'nin de bu kapsamda ele alındığını kaydetti.

Çalışmaların ardından caddenin tarihi dokusu korunarak, çağdaş bir alana dönüşeceğini belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Araç trafiğinin kalkması radikal bir konuydu ama bu radikal konu, hayata geçmesi gereken bir husustu. Tarihi Yarımada diye tanımladığımız ya da Sur içi diye tarif ettiğimiz alanın tamamı dünyanın en nadide, en seçkin bölgesidir. Burası gelecekte, yılda on milyonlarca turisti ağırlayacak bir merkez olacağını unutmadan ve ona göre yatırımlar yaptığımız bir alana dönüşmelidir. O bakımdan İstanbul'un 2050 vizyonunda Tarihi Yarımada'ya çok boyutlu ve bütüncül bir bakışı da adım adım harekete geçiriyoruz."

Yaklaşık 40 yıldır bölgede hizmet veren Gedikpaşa Otoparkı'nı da depreme dayanıksız olması nedeniyle yıktıklarını, bugün yeni ve modern bir otopark için temel atacaklarına değinen İmamoğlu, böylece Tarihi Yarımada içerisinde iki önemli konuyu harekete geçirmiş olduklarını kaydetti.

Çalışma arkadaşlarına iş güvenliği ve esnafın önceden bilgilendirilmesi konusunda uyarılarda bulunan İmamoğlu, bölgedeki turist yoğunluğuna dikkati çekti ve bu kapsamda, bölgede bir tabela düzenlemesine gideceklerini belirtti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay, Ordu Caddesi düzenlemesi ve Gedikpaşa Otoparkı yatırımlarının maliyetinin yaklaşık 390 milyon lira olduğunu ve 2024'ün Şubat ayında tamamlanmasının planlandığını anlattı.

Konuşmaların ardından İmamoğlu'nun talimatıyla Gedikpaşa Otoparkı'nın temeli atıldı. İmamoğlu daha sonra Ordu Caddesi'nin düzenlenmesi kapsamında, kaldırım taşı döşeyerek çalışmayı başlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER