Midyat'ta Efeler’ deki terör kurbanları için anma töreni

Midyat ilçesi Başyurt köyünde 36 yıl önce terör örgütü PKK'nın katlettiği 7'si çocuk 10 kişi için anma programı düzenlendi. Başyurt köyü Efeler mezrasında 1987 yılında teröristlerce öldürülen 10 kişi mezarları başında anıldı. Anma programında İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti.

Mardin'in Midyat ilçesinde 1987 yılında PKK'lı teröristlerce öldürülen 7'si çocuk 10 kişi, mezarı başında anıldı.

   

Mardin'in Midyat ilçesi Başyurt köyünde 36 yıl önce PKK'lı teröristlerce öldürülen 7'si çocuk 10 kişi için anma töreni düzenlendi.

Başyurt köyü Efelerde mezarları başında törenle anıldı.

Törene Midyat Kaymakam vekili Dargeçit Kaymakamı Emre Çiftçi, Garnizon Komutanı Albay Nuri Işık, Midyat Belediye Başkan yardımcısı Masum Cengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah, İlçe Jandarma Komutanı Kalender Savaş Ünal, şehit yakıları ve vatandaşlar katıldı.

Midyat İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz mezarlıkta Kur'an-ı Kerim okudu. Şehitler anısına mevlit okunmasının ardından, katılımcılara yemek verildi.

Terör örgütü PKK'nın hain saldırısını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını dile getiren Ağırman, aradan geçen zamana rağmen acılarının taze olduğunu kaydetti.

Eşi ve dört çocuğu katledilen Emine Akçay (65) ise Kürtçe, “devletimiz sağ olsun, vatanımız sağ olsun, Allah’a hamdolsun, Allah devletimize milletimize zeval vermesisin.” şeklinde konuştu.

Bir yaşında iken babasının şehit edildiğini kaydeden Kutbettin Ağırman ise, “amcalarımı ve Ağırman Ailesinde 4 çocuk şehit edildi.  Aradan geçen 36 yıl boyunca her gün bu yara derinleşti. Hiç unutmadık onları, her sene devletimiz buraya gelip destek olmakta, hatırlatarak acımız azda olsa hafifletmekteler. Onlar müteşekkiriz, teşekkür ederiz. Onlar unutturmadıkları sürece biz hiç unutmayız. Desteklerini her zaman yanımız da bekliyoruz.” Diye konuştu.

Törenin ardından, katliamda hayatını kaybettikleri anıt ev ziyaret edildi.

PKK'lı teröristlerin 23 Ocak 1987'de Efeler mezrasına düzenledikleri saldırıda 7'si çocuk 10 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi yaralanmıştı.

Selahattin Erol

www.midyatgundem.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER