Kırsal Mahallede ki çocuklar için “Gülümse Geleceğe" tiyatrosu


Mardin Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallede yaşayan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş ilkokul öğrencilerini tiyatro ile buluşturuyor. "Birlik Beraberlik ve Kardeşlik Duygusu ile Gülümse Geleceğe" adlı tiyatro 4 hafta boyunca 10 ilçede sahne alacak.

"Bir çöpçü tüm dünyayı temizleyebilir mi?", "Bulutlar bize kalsın", "Ormanda ki afacanlar" adlı oyunlar ile il genelinde yaklaşık 15 bin öğrenciye tiyatro izletme hedefleniyor. Tiyatro gelen öğrencilere oyunun ardından çeşitli hediyeler dağıtılıyor. Ömerli, Yeşilli ve Midyat'ta sahne alan tiyatro,  öğrencileri hem eğlendiriyor hem de eğitiyor.  

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Kırsal mahallelerimizde daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuklarımızın ayağına tiyatroyu götürerek onların mutlu olmalarına çalıştıklarını söyledi.

Yaman, "Kırsal mahallelerimizde daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuklarımızın ayağına tiyatroyu götürerek onların mutlu olmalarına çalışıyoruz" dedi. 
Belediye olarak her zaman dezavantajlı grupların yanında olduklarını aktaran Yaman, "Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren dezavantajlı gruplarımız için projelerimizi hayata geçirdik. Çocuklarımız için okullarda yüzme havuzları yaptık, hiç sinemaya gitmeyenleri sinema ile buluşturduk, daha önce tarihi mekanları görmeyen öğrencilerimizi gezdirdik. Bu projelerimiz devam ediyor. Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa şimdi de hiç tiyatro gitmemiş çocuklarımızın ayağına tiyatroyu götürüyoruz."dedi.

Kırsal mahallelerde yaşayan öğrencileri eğlenerek eğitmek istediklerini vurgulayan Yaman, şöyle devam etti: "4 hafta boyunca özellikle ilçelerimizin köylerinde yer alan okul çağındaki yaklaşık 15 bin çocuğumuza çevre bilinci ve doğa sevgisini aşılayarak onları tiyatro vasıtasıyla sanatla buluşturuyoruz. Çocuklarımızı sahnelenen oyunlarla eğlendirerek eğitiyoruz. Böylelikle geleceğimiz olan çocuklarımızı çevre ve doğa hakkında kalıcı şekilde bilgilendiriyoruz. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek" diye konuştu.