Midyat’ta Terör saldırısında şehit olan 26 kişi anıldı

Mardin’in Midyat ilçesinde, 28 yıl önce PKK'lı teröristlerin saldırısında hayatını kaybeden 8'i çocuk 26 kişi düzenlenen törenle anıldı.

Midyat Kayalıpınar Mahallesi'ndeki mezarlıkta, terör örgütü mensuplarının yola döşedikleri mayının patlaması sonucu şehit olan vatandaşlar için anma tören düzenlendi.

Midyat İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz, mezarlık çıkışında yaptığı açıklamada, Bir aydan beri Midyat Kaymakamı olarak göreve başladığı günden beri, ilçenin değerlerini tanımaya çalıştığını ve burada manevi değerleri yükselten acı bir olayı öğrendiğini söyledi.

Kaymakam Solmaz, 4 Ekim 1993 tarihinde 8 çocuğun olduğu, toplam 26 vatandaşın katledildiği elim bir olayın PKK Terör örgütü tarafından gerçekleştiğini anımsatarak şöyle konuştu. 

“Bugün burada şehitlerimizin ruhuna Fatiha okuyarak onları yeniden yad etmek istedik. Terör geçmiş dönemde maalesef hiç kimseye acımamış çocuğundan büyüğüne kadar herkese zulüm etmiş. Çok şükür şu anda askerimizin, polisimizin, korucumuzun işbirliği içerisinde tekrardan huzurlu bir ortam sağlandı. Cenabı Hak’tan bu acıların tekrardan yaşanmaması için dua ediyoruz. Bu ülke hepimizin, bu topraklar hepimizin. Huzurlu bir şekilde, sağlıklı bir şekilde hepimiz bir birimize güvendiğimiz takdirde huzur içerisinde yaşayacağımıza inanıyoruz. Çok şükür bu ortam bugünlerde sağlandı. Tekrardan eski günleri hiçbir şekilde insanların yaşama isteği de yok, gücüde yok. Tekrardan ben şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabrı cemil niyaz ediyorum. Teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden İzzettin Ağırman da saldırıda amcaları ve yengelerini kaybettiğini belirterek, Kaymakam Ahmet Solmaz’a ve törene katılanlara yapılan kanlı saldırıyı anlattı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda duayı İlçe Müftülüğünde görevli imamlar tarafından yapıldı. Okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan dua sonrası program sona erdi.

Törene, Midyat Garnizon Komutanı Albay Nuri Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Abdürrahim Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Tüylü, Jandarma Komando Tabur Komutanı Albay Taner Ercivan, İlçe Müftüsü Mehmet Tahir Pekim,  Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mehmet İsa Kurnaz, Şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER