Öğretmen Performans Sistemine Karşı İmza Kampanyası

Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği, öğretmen performans değerlendirme sistemine ‘hayır’ amaçlı imza kampanyası başlattı.

Öğretmen Performans Sistemine Karşı İmza Kampanyası

Öğretmen Performans Sistemine Karşı İmza Kampanyası

Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği, öğretmen performans değerlendirme sistemine ‘hayır’ amaçlı imza kampanyası başlattı. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12 ilde pilot bölge uygulamaya koymaya çalıştığı öğretmen performans değerlendirme sistemine tepkiler gelmeye devam ediyor.


Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği tarafından öğretmen performans değerlendirme yönetmelik taslağının geri çekilmesi, şiddete karşı yasal düzenleme yapılması için imza kampanyası başlatıldı.

Eğitim Bir-Sen Midyat Şube Başkanı Hüseyin Yücel, Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenler odasında, performans değerlendirme taslağının kaldırılması ve şiddete karşı yasal düzenleme yapılması talebiyle basın açıklaması yapıldı.

Yücel, öğretmenlerin, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak ve öğretmenlik mesleğini örseleyecek bir performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istendiğini savundu.

Başlatılan imza kampanyasının Türkiye genelinde olduğu gibi bir ay devam edeceği belirten Yücel, "Performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz." dedi.

Performans değerlendirme taslağının hukuki ve kanuni dayanağının bulunmadığını belirten Yücel, "Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, işbirliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler. Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Eğitim gibi uzun erimli, sonuçları hemen alınamayan bir süreçte, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığı eğitimi bilenlerce açık bir gerçektir. Meslekleriyle ilgili konularda söz hakkı verilmeyen, politika belirlenirken tecrübesine müracaat edilmeyen, içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili karar süreçlerine hiçbir zaman dahil edilmeyen, neredeyse eğitimin çeperinin kenarına sıkıştırılan öğretmenlerimizin, tüm bu yanlışların ayyuka çıktığı bir dönemde tek sorumlu ilan edilmesi anlamına gelecek performans taslağını haksız bir değerlendirme ve hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz. Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır. Okulların bunduğu sosyal konumu, ekonomik imkânlarını, fiziki donanım ve altyapılarını, öğrenci profilini, ebeveynlerin statüleri arasındaki farkları dikkate almayan bir değerlendirme anlayışı ülke gerçeklerinden de uzaktır. Bu durum, eşitsizlikler içinde adalet aramak, yeni hak kayıplarına kapı aralamak, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacaktır. Eğitim sisteminin geldiği bu son noktada karar alıcıları hesaba dahil etmeyen, hatalı politika belirleyenlerin performansına odaklanmayan, ‘biz yaptık oldu’ anlayışını sürdürenlerin performansını öncelikle değerlendirmek daha doğru bir başlangıç olacaktır." ifadelerini kullandı.

Her geçen gün artan şiddet olaylarının birçok eğitimciyi mağdur ettiğine işaret eden Yücel, "Bu durum eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak ‘Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına’ hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz." dedi.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 05:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER