Kırsal Mahalleler Tozlu ve Topraklı Yollardan Kurtuluyor

Yaman, “Kırsal Mahalle Yolları Şehir Merkezleri Gibi Oldu”

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kullanılamaz kırsal mahalle yollarından kaliteli asfalt yollara geçiş yapıldığını kaydederken, “Çalışmalarımız kırsal mahallelerde beğeni kazanıyor” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında asfalt sezonunun açmasının akabinde başarılı çalışmalara imza attı. Kent merkezi gibi kırsal mahallelerin de hak ettiği yollara kavuşması hedefiyle çıkılan yolda Büyükşehir Belediye başarı elde edildi. Yolları olmayan kırsal mahalleler yollarına kavuşurken, toz ve topraklı yollardan geçmek zorunda kalan kırsal mahallelerin sakinleri ise modern ve kaliteli asfalt yolların sahibi oldu. Bu konuda örnek çalışmalardan birisi de Mazıdağı ilçesi Balpınar Mahallesi’nde gerçekleşti. Kırsal mahalleye ulaşımı sağlayan 12 km’lik yol Büyükşehir Belediye ekipleri tarafından yenilendi. Yol yeni görüntüsü ile mahalle sakinleri tarafından tam not aldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Kırsal mahallelerin en güzel yollara sahip olmasını istiyoruz” dedi. Bu konuda tüm birimlerin fedakarca sahada yer aldığını ileten Yaman, “Kentimizde değişimi her alanda hissettiriyoruz. Vatandaşlarımızın mutlu olarak yaşadığı bir şehri esas alan bir yönetim tarzıyla 10 ayda başarıdan başarıya koştuk. Hükümetimizin ve devletimizin yerel yönetim görevini bize vermesinin akabinde her kesimden ve her yaştan vatandaşımıza hitap eden projelere imza attık. Önem verdiğimiz çalışmaların başında ise yollar geliyordu” ifadesini kullandı.

Özellikle kırsal mahallelerin yeni yollarına kavuşması için planlamalarını acil olarak yaptıklarına değinen Yaman, “Görevi aldığımızda kırsal mahallelerimiz yolları konusunda sıkıntıları ile boğuşuyordu. İlimizin 4 bin 700 kilometrelik yol ağının 2 bin 700 kilometresinde neredeyse yol bile yoktu. Biz bu konuda hızlı bir çalışmayla bin 500 kilometrelik kısmın yolunu bitirdik. Bunun yanında kırsal mahallelerin de kent konforunda yolara kavuşması için beton asfalt ve sathi kaplama çalışmalarında da rekor kırdık. 1550 km’lik çalışmayla ulaşılması güç bir rakamda yolları modern bir hale getirdik. Mazıdağı ilçemize bağlı Balpınar Mahallesi’nde de yol beklentisi söz konusuydu. Tozlu yollarda büyük sıkıntı yaşayan mahalle halkımızın imdadına yetiştik. Yolumuz yeni haliyle örnek niteliktedir” diyerek sözlerine son verdi.