Belediye Yöresel Halk Oyunları Kursları Açacak

Yaman, “Açtığımız kurslar ile vatandaşlarımızın da halk oyunlarını öğrenmesini sağlayacağız” dedi.

Belediye Yöresel Halk Oyunları Kursları Açacak

Belediye Yöresel Halk Oyunları Kursları Açacak

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kentin ve ülkenin folklorik değerlerini öğretmek ve sevdirmek için halk oyunları ekibini Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarında kurduklarını söyledi.

Yaman, “Açtığımız kurslar ile vatandaşlarımızın da halk oyunlarını öğrenmesini sağlayacağız” dedi.

Kurulduğu günden bu yana kültür ve sanata dokunan Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı, açtığı halk dansları kursları ile Türkiye’nin 7 bölgesinin yöresel danslarını öğretecek. 7 eğitmen ile eğitimlere başlayan Konservatuvar modern dansların da öğrenilmesine vesile olacak. Öte yandan kentin folklorik değerlerini dansla tanıtmayı hedefleyen Büyükşehir Belediye Konservatuvarı, kurmayı planladığı dans grubuyla da özgün bir tarz ortaya koyacak. Kurs için başvurular ise devam ediyor.

Folklorik değerler gün yüzüne çıkacağını kaydeden Yaman, “Mardin’de kültür ve sanatta güzel gelişmeler oluyor. İlimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, dinlerin ve dillerin bir arada yaşadığı kadim bir şehirdir. Aynı zamanda sanatın ve kültürün de en dolu şekilde icra edildiği bir kenttir. Biz de geçmişi böyle güzel olan Mardin’de kültür ve sanatın en iyi yerlerde olması için çaba vermekteyiz. Bu düşünceyle kurduğumuz Konservatuvarımızda ise kısa sürede başarılı işlere imza attık. Biz bu başarıyı halk oyunlarında da sürdürmek niyetindeyiz. Bu nedenle halk oyunları kursumuzu açtık” diye konuştu.

Halk oyunları ekibimizi kuracaklarını aktaran Yaman, “Kurslarımıza müracaatlar başladı. 7 eğitmeniniz halkımıza 7 bölgemizin folklorik zenginliklerini hemşehrilerimize öğretecek. Kayıtların yeni başlamasına rağmen şimdiden 100 kursiyer başvuru yaptı. Kurslarımızda kentimizin Reyhani oyununun öğrenilmesine de önem vereceğiz. Ayrıca modern dansları da ilimizle tanıştıracağız. Uzun vadede ise halk oyunlarımız ve modern dansların harmanlandığı özgün çalışmalara imza atacağız. Öte yandan Belediyemiz bünyesinde kuracağımız ekibimizle gösteriler yapacağız” şeklinde konuşarak sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 21:09
YORUM EKLE