Halk oyunları 'Mazruna' ile gün yüzüne çıkıyor

Mardin'in unutulmaya yüz tutmuş halk oyunları 'Mazruna' ile gün yüzüne çıkacak

Halk oyunları 'Mazruna' ile gün yüzüne çıkıyor

Halk oyunları 'Mazruna' ile gün yüzüne çıkıyor

Mardin'in unutulmaya yüz tutmuş halk oyunları 'Mazruna' ile gün yüzüne çıkacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Mardin'de unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarını tekrar gün yüzüne çıkarmak için 'Mazruna Gösteri Topluluğu'nu kurdu. 

Güzel Sanatlar Bölümü mezunlarından oluşan 8 kişilik grup, Mardin yöresine ait halk oyunlarının yapısını bozmadan daha modern şekilde gelecek nesillere aktarmayı planlıyor. Şimdilik 8 kişilik bir ekiple başlayan Mazruna Gösteri Topluluğu, konservatuvarda eğitimlerini başarı ile tamamlayan kursiyerlerin de katılımıyla sayısını artımayı planlıyor. 

Mardin yöresine özel Mazruna Üzüm'ünden adını alan gösteri topluluğu, Türkiye ve Avrupa'ya açılarak şehrin unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarını ulusal ve uluslararası alanda tanımayı hedefliyor. 

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili, Mustafa Yaman; "Dinlerin ve dillerin kadim şehri Mardin'de unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarımızı ortaya çıkarıp gelecek nesillere aktarmak adına, 'Mazruna Gösteri Topluluğumuzu' kurduklarını söyledi. 

Unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarını gün yüzüne çıkarcaklarını ifadede eden Yaman, Sosyal yaşam çalışmalarına hız verdiklerini söyledi

Yaman, şöyle konuştu: "Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şehrin alt ve üst yapısına ait projelerimizi derhal faaliyete koyarak çalışmalarımıza hızlı şekilde başladık. Bunun yanında insana dokunan çalışmalarımıza da hız verdik. Sanat ve kültürün dolu dolu yaşandığı dinlerin ve dillerin şehri Mardin'de unutulmaya yüz tutmuş sanat ve kültür değerlerimizi tekrar gün yüzüne çıkarıp yaşatmak için konservatuvar birimimizi kurduk. Buraya devam eden kursiyelerin hem sosyalleşmelerin de katkı sağlıyoruz hemde öğrencilerin güzel sanat lisesi ve üniversitesi kazanmasına yardımcı olarak hayatlarına dokunuyoruz." dedi.  

-"Mazruna Gösteri Topluluğu"nu kurduk
Mardin'in unutulmaya yüz tutmuş folklorik oyunlarını dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini aktaran Yaman, şunları söyledi: "Güzel Sanatlar Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz, özellikle şehrimizin unutulmaya yüz tutmuş folklorik oyunlarını ön plana çıkarmak, bu işi yaygınlaştırmak ve arşivlemek adına bir araya geldiler. Bizim de desteğimizle, şehire has olan bir üzüm çeşidi olan mazrundan yola çıkarak,  "Mazruna Gösteri Topluluğu"nu kurduk. Gösteri topluluğumuz şehrimizin halk oyunlarının yanı sıra Türkiye'nin faklı bölgelerinde ki halk oyunları da sergiliyor. Konservatuvarda verdiğimiz eğitimlerle ekimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Böylelikle Türkiye ve Avrupa gösteriler yaparak Mardin'in unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarını herkese tanıtmayı hedefliyoruz." 
 

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER