Midyat’ta binlerce kişi siyer sınavı heyecanı yaşadı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı Midyat'ta yapıldı

Midyat’ta binlerce kişi siyer sınavı heyecanı yaşadı

Midyat’ta binlerce kişi siyer sınavı heyecanı yaşadı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı, Mardin’in Midyat,Savur ilçeleri ile Batman’ın Gercüş ilçesi Kayapınar beldesinde binlerce kişinin katımıyla büyük bir heyecanla gerçekleşti.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl Türkiye'nin birçok merkezinde Hazreti Muhammed'in mesajının ve sünnetinin iyi anlaşılması için yapılan ve yüz binlerce kişinin katıldığı Umre Ödüllü Siyer Sınavı, Mardin’in ilçelerinde de  halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Midyat merkez ve bağlı mahallelerde, Savur’un bazı köy ve mahallerinde yaklaşık 39 noktada  sınava giren 4 binin üzerindeki çocuk, erkek, kadın ve yaşlıdan oluşan yarışmacı, umre ödüllü sınav için ter döktü. Sıvana giren çocukların velileri ise çocuklarını sınavın yapıldığı okulların bahçelerinde bekledi.

"O'nu Oku, O'nu Yaşa" sloganıyla yapılan sınavla ilgili açıklamada bulunan Peygamber Sevdalıları Platformu Midyat  Koordinatörü AZİM-DER Başkanı Samir Özhan, Türkiye geneli 7'ncisini düzenledikleri Siyer Sınavı'na Midyat,Savur ve Kayapınar’dan 4 bin 200 kişinin başvuru yapıp, katılım gösterdiğini söyledi.

Merkez, mahalle  ve köylerde toplamda 39 noktada yaptıkları sınava yoğun katılımın olduğuna değinen Özhan , "Peygamber Sevdalıları Platformu’na bağlı  Azim-Der olarak, Siyer Sınavı'nı gerçekleştirdik. Yaklaşık iki aydan beri yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda, Midyat’ta 4 bin 200 kişi sınava katıldı. Özellikle küçük ve büyük yaşlardaki bayan ve erkek kardeşlerimizin yoğun bir teveccühü vardı. Onlara teşekkür ediyorum.”dedi.

"Amacımız, toplumun Hazreti Muhammed'in sünnetini öğrenmesini sağlamaktır"

Sınavı düzenlemelerindeki gayelerinin, Hazreti Muhammed'in hayatını,sünnetini okutma, anlama ve yaşatma olduğuna dikkat çeken Özhan, " Bu sınavı yapmadaki amacımız; tarih boyunca ve bugün toplumun en büyük ihtiyacı olan  Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhi vesellem) mesajını iletmek ve sünnetini halkımızın öğrenmesini sağlamaktır .İkinci amacımız okumaya teşvik etmektir. Sınava katılan halkımıza, katkı  sunan kurumlara , dernek üye ve gönüllülerimize  teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

“Peygamberimizi tanımak için sınava girdik”

Sınav öncesi ve sonrasında duygularını paylaşan öğrenci velileri ile sınava katılanlar çok mutlu olduklarını,Efendimizin hayatını öğrenmek için,çok güzel bir sınava girdiklerini ifade ettiler.

Kızını sınava getirdiğini ifade eden Mehmet Fadıl Tenay,”Allah’ımızı,kitabımızı ve Peygamberimizi öğrenmek için bu sınav çok güzeldir.Müslüman olduğumuz için, imanımızı korumak,ahiretimizi kazanmak için bu siyer sınavı gereklidir. Öğretmenlerimiz de bu sınav konusunda çok güzel işler yaptılar.  Çok memnunuz.”dedi.

Velilerden Nusrettin Özkahraman ise, “Çocuklarımı sınava getirmişim. Çocuklar için çok önemli bir sınavdır. Belki bizim gibi yaşı geçmişler için zor olabilir. Ama çocuklarımızı bu sınavlara teşvik etmeliyiz. Hayatımız için,geleceğimiz  ve  ahretimiz için Peygamberimizin hayatını öğrenmek gerekiyor.Herkesi bu konuda teşvik ediyoruz.Herkes için hayırlı olmasını diliyorum”dedi

   “Görme özürlü oğluna 4 defa siyer sınavı kitabını okuyup sınava girmesini sağladı”

Sınav gözetmen ve koordinatörleri tarafından aktarılan ve takdir toplayan bir anne ile oğlunun siyer sınavı hikayesi takdirle karşılandı.

Siyer sınavına katılmak isteyen ve başvuran görme özürlü oğluna 4 defa siyer kitabını okuyup  sınava katılmasını sağlayan anne ise takdirle karşılandı. Basına görüntü vermek istemeyen anne sınavda soruları okuyup cevaplarını optik cevap kağıdına işaretleyerek oğlunun sınava girmesini sağladı.

Sınava katılan İlkokul,ortaokul ve lise öğrencilerinden M.Ali Akpınar,Muhammed Enes Demirel,Rabia Sahra Belen,Hatice Musaoğlu,Nadile Ay,Asya Akkurt,Beren ay,Bilge Bal ve M.Emin Ece  sınava girdikleri için ve Efendimizin hayatını öğrendikleri için  çok mutlu olduklarını,herkesin bu sınava katılması gerektiğini belirterek,sınavı yapanlara teşekkür ettiler.”

Peygamber Sevdalıları Platformu Midyat  Koordinatörü AZİM-DER Başkanı Samir Özhan

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 10:10
YORUM EKLE