Midyat’ta Z-Kütüphane açılışı gerçekleşti

Midyat ilçesinde İMKB Anadolu Liste’sinde, Z-Kütüphane olarak tanımlanan, zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı yapıldı.

Midyat’ta Z-Kütüphane açılışı gerçekleşti

Midyat’ta Z-Kütüphane açılışı gerçekleşti

MARDİN - Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında, Mardin’in Midyat ilçesinde İMKB Anadolu Liste’sinde, Z-Kütüphane olarak tanımlanan, zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı yapıldı.

Kütüphanenin açılışına, Midyat kaymakamı Hüseyin Tekin, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Tarık Demir ve kurum amirleri katıldı.

Kütüphanelerle, düşmanı yok edeceğiz

İMKB Anadolu Liste’sinde Kütüphanenin açılışında konuşan Kaymakam Hüseyin Tekin, en büyük düşmanımız, bu ve benzeri yerlerle bu düşmanı yok edeceklerini söyledi.

Kaymakam Tekin şöyle konuştu:” Bizler ilçe genelinde eğitim ile alakalı ciddi projelerle eğitimcilerimiz ile birlikte imza attık. 2018 yılında alacağımız kitap tutarı yaklaşık 170 bin lira. İlçe genelinde Milli Eğitim ile alakalı yapılacak olan projelerin toplamı yaklaşık 2 milyon TL. Biz bunu siz eğitimcilerimiz ile birlikte yaptık. Midyat ilçemiz inşallah çok güzel şeyleri görecek. Bu tarz etkinliklere şahit olacak ben şimdi bu kütüphanemizin açılışının hayırlara diliyorum. “dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Bu coğrafya yüz sene önce ilmin, alimlerin yetiştiği bir coğrafyaydı ve Batının aydınlanması sağlayan bir coğrafyaydı ne zaman ki bu coğrafyadaki insanların ellerinden, kitapları, kamışları, divitlerini aldırlar ondan sonra ellerine farklı şeyler verdiklerini söyledi.

- Yiğit düştüğü yerden kalkar

Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elhamdülillah ‘Yiğit düştüğü yerden kalkar’ misali, tekrar biz bu coğrafyayı Sayın Kaymakam beyin önderliğinde ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün çalışmalarıyla birlikte bakanlığımızın desteği ile kitapla, kütüphaneyle buluştura caz. Milli Eğitim Bakanlığı Mardin’de 8’tane Z- Kütüphane yapıldı. İlçelerde bunları teker teker açıyoruz. Geçmişte Milli Eğitim Bakanlığının sadece dört duvar bina dikerdi. Farklı teferruatlara girmezdi. Allah’a hamdolsun yeni tip projelerde kütüphanesinden mescidine, laboratuvarına kadar düşünülüyor. Geçmişte Milli Eğitimin Türkiye’nin genel bütçesinden yüzde 3, yüzde 5 iken şuan hamdolsun ki yüzde 20’lere tekabül etli oda tezahüratıdır.” diye konuştu. 

Açılışı yapılan Z Kütüphane’ de 3 bin kitap temel eserlerin yanı sıra güncel kitaplar, zeka geliştirici oyunlar ve internet bağlantısı da bulunacak.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER