Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu Düzenlendi

Yaman, “Kudüs İnsanlığın Tarihi Serüveni İçin Bir Vazifedir”

Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu Düzenlendi

Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu Düzenlendi

Yaman, “Kudüs İnsanlığın Tarihi Serüveni İçin Bir Vazifedir”

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman Kudüs’ün İslam coğrafyasındaki önemine dikkat çekerken, “Kudüs’ü anlamak ve Kudüs için çaba vermek hepimizin görevidir” dedi.

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğinde “Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu” düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın yanı sıra Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri, Kudüs Parlamenterler Kurumu Başkanı El Bachir Jarallah, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Marmara Üniversitesi’nden Prof Dr. Ömer Faruk Harman, Medeniyetler İttifakı Koordinatörü Prof. Dr bekir Karlıağa, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyumda bir konuşma yapan Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman Kudüs’ün önemine dikkat çekti. Kudüs’e önemle bakılması gerektiğini dile getiren Yaman, “Yüzlerce yıl barışın ve kardeşliğin harmanlandığı, Müslümanların ilk kıblesi, tüm insanlığın ortak değeri, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in(SAV) Miraca yükseldiği, mukaddes Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan kadim şehir Kudüs’ün bütün yönleriyle Kudüs’e bensetilen Mardin’de konuşmaktan dolayı mutluyuz. İnsanlığın vicdanını ve insanlığın tarih boyu süren serüvenini derinlemesine anlamak için insanlık tarihinin özeti olan Kudüs’e kulak vermek yeterlidir. Kudüs Hz Adem’den bu yana gelen tevhidin temsilcisi ve peygamberlerin mirasıdır. Kudüs sadece siyasi bir mesele olarak algılanmamalıdır. Onun korunması ve haklarının adalet içinde yerine getirilmemesi siyasi bir alan olmaktan çok, insanlığın tarihi serüvenine karşı bir vazifedir. Bu vesileyle bu anlamlı etkinliğin gerçekleşmesine vesile olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Kudüs’ün herkesin sahiplenmesi gereken bir konu olduğunu ileten Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Dillerin ve dinlerin bir arada yaşadığı ve taşların konuştuğu Mardin’de Kudüs’ü konuşmak çok güzel bir şey. Artuklu’nun şehrinde Kudüs’ü konuşmaktan dolayı çok heyecan duyuyorum. İman eden her müminin kalbinin bir köşesinde Kudüs bilinci diye bir bilinç olmalı. Bizler yeni neslimize de bu bilinci yaymalıyız” ifadesini kullandı.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise, ”Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’In çağrısı ile milletvekilleri arkaşlarımızle birlikte Kudüs’e gittik. Ziyaretimizde Kudüs’ün değerini bir kez daha anladık. Kudüs bilincini çoluğumuza çocuğumuza yaşatmak için çağrılar yapmaya devam edeceğiz. Gidebilen arkadaşlarımızın yanında gidemeyen arkadaşlarımızın da burada Kudüs ile ilgili ‘Ne yapabiliriz’ konusunu her yerde konuşmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Ağırakça da yaptığı konuşmada, ”Birleşmiş Milletler Örgütü’nün onlarca kararını kulak ardı ederek insafsızca zulmüne devam eden  bir Yahudi işgali söz konusudur. Bugün oluşan İslami hareket ve bilinç genel halk kitlesinde önemli bir şekilde Filistin’i dava edinme hassasiyeti oluşturdu. Bizler bu bilincin artması için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Sempozyumun açılış töreninin ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni Kudüs’e göndereceği öğrenciler için çekiliş heyecanı yaşandı.

YORUM EKLE