Mardin, ilk kuşakların tanıklarına konuk oldu

Mardin’de ilk kuşakların tanıkları kamera karşısında

Mardin, ilk kuşakların tanıklarına konuk oldu

Mardin, ilk kuşakların tanıklarına konuk oldu

Mardin’de ilk kuşakların tanıkları kamera karşısında

TRT tarafından çekimleri yapılan TRT Kültür tarafından yayınlanacak, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bünyesinde yapılmakta olan Cumhuriyetin toplumsal hafızası: ilk kuşakların tanıkları adlı proje kapsamında Mardin'de röportajlar ve çekimler gerçekleştirildi.

Mardin İl Kültür Turizm Müdürü Alaaddin Aydın; Kültür Turizm Müdürlüğü olarak Mardin’in hem yazılı hem sözlü tarihi için bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada; “Cumhuriyetin toplumsal hafızası, ilk kuşakların tanıkları adlı proje kapsamında Mardin'de röportajlar ve çekimler gerçekleştirildi. Mardin’e mal olmuş şahsiyetler ile sözlü tarih çalışmasını gerçekleştirdik. Kültür Turizm Müdürlüğü olarak bu tür çalışmaların Mardin’e değer katacağının inancı içerisindeyim. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren girilen hızlı modernleşme uygulamalarının toplum üzerindeki sosyo kültürel etkilerini şahitlerin ağzından dinlemektir. Bu bağlamda tek parti dönemi, demokrat parti iktidarı darbeler iktisadi gelişmeler din, dil ve kültür politikaları ele almaktadır. Bu çalışmalar kapsamında bugün Mardin’e mal olmuş şahsiyetler ile bir araya gelmekten oldukça keyif aldık.” dedi.

Programa Kültür Turizm Bakanı Numan Kurtuluş’un eşi Sevgi Kurtuluş ve Mardin valisi Mustafa Yamanın eşi Gülseren Yaman katıldı.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER