Midyat'ta, "İnsanlık İçin Kudüs" konulu konferans düzenlendi

Midyat ilçesinde İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Midyat Şubesi tarafından "İnsanlık İçin Kudüs" başlıklı konferans düzenlendi.

Midyat'ta, "İnsanlık İçin Kudüs" konulu konferans düzenlendi

Midyat’ta, "İnsanlık İçin Kudüs" konulu konferans düzenlendi

Midyat ilçesinde İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Midyat Şubesi tarafından "İnsanlık İçin Kudüs" başlıklı konferans düzenlendi.

Evlendirme Dairesinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez katıldı.

İlim Yayma Cemiyeti Midyat Şube Başkanı Tarık Demir, açılış ve selama konuşmasının ardından kürsüye gelen Milletvekili Halil Etyemez, davetlilere "İnsanlık İçin Kudüs" başlıklı bir konferans verdi.

Etyemez, Kudüs’ün bir siyasi mesele ya da uluslararası ilişkiler sorunu olmadığın belirterek, Kudüs’ün, her yönüyle bütün insanlık içinde yaşatılması gereken, üç dinin birlikte barış içerisinde durması gereken bir şehir olduğunu söyledi.

Etyemez, “Kudüs'e sahip çıkılmalı, Müslümanlar için gidilmesi gereken bir yer, Peygamberimizin (asm) en büyük mucizelerinden İsra ve Miraç mucizesinin gerçekleştiği yer. Kudüs öğle bir yer ki üç semavi dünün doğuşundan bugüne kadar üç dininde var olduğu ve oraya hâkimiyet kurabilmesi mücadelesi verdiği bir yerdir. Tarih boyunca da mücadelenin verildiği bir yer. Dört bin yıllık bir şehir. Kudüs barış kenti, sevgi, kenti, bazı hasletler burada da var. Kudüs Yahudiliğin kendini bulduğu ve inşa ettiği yerdir. Hristiyanlığın burada oluştuğu be kendini inşa ettiği yerdir. İslamiyet’in ilk kıblesi, Peygamberimizin (asm) en büyük mucizelerinden İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştirdi yerdir. Hazret İsa’nın doğduğu yer, Hazreti Musa’nın devletini kurduğu ve peygamberliğini ilan ettiği kutsal bir yer. Kudüs var olma mücadelesinin verildiği bir şehirdir. Onun için sahip çıkılması gereken bir şehirdir. Her yönüyle bütün insanlık içinde yaşatılması gereken, bu üç dinin birlikte barış içerisinde durması gereken bir şehir.” Şeklinde konuştu.

Milletvekili Etyemez, daha sonra davetlilerin sorularını cevapladı. Ardından plaket takdim edildi.

Konferansa Midyat Belediye Başkan yardımcısı Tevfik Baysal, HÜDA PAR Midyat ilçe başkanı İsa Altunkaynak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Aslan, Midyat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Alaattin Bilgiç, SGK Müdürü Abdürrahim Güneş, Midyat Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Ahmet Candemir, stk temsileri ve davetliler katıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ve İlim Yayma Cemiyeti Midyat Şube Başkanı Tarık Demir

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 08:48
YORUM EKLE