Hac Kayıt Tarihleri Belirlendi

Mardin'de Hac Kayıt Tarihleri Belirlendi

Hac Kayıt Tarihleri Belirlendi

Hac Kayıt Tarihleri Belirlendi

Hacca gitmek için ilk kez kayıt yaptıracak olanlar için, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) il ve ilçe müftülükleri üzerinden 21-29 Aralık tarihleri arasında kayıt işlemlerini başlatacak.

Konu ile ilgili olarak bugün Cuma hutbelerinde de duyuruda bulunan müftülükler, önceki yıllarda başvuruda bulunanların kayıt yenileme işlemlerinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik yapılacağını duyurdu.

2018 yılı hac müracaat ve kayıt işlemleri ile ilgili hususlar Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu kararıyla belirlendiğini söyleyen Mardin Müftüsü İsmail Çiçek, hacca gitmek isteyenlerin 21 – 29 Aralık 2017 tarihleri arasında kayıtlarını yapmaları gerektiği konusunda uyardı.


“İlk defa kayıt yaptıracak olanlar 21-29 Aralık tarihleri arasında başvuracaklar”

2018 yılı hac organizasyonu kapsamında, ilk defa kayıt yaptıracakların 21-29 Aralık tarihleri arasında ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücreti yatırmaları gerektiğine dikkat çeken Çiçek, “Hac kayıtları T.C. Kimlik numaraları ile yapılacak olup, yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Vatandaşlarımız ön kayıtlarını elektronik ortamda //hac.diyanet.gov.tradresinde gerekli bilgileri doldurarak veya müftülüklere bizzat müracaat ederek, müracaat formunu doldurmak suretiyle ‘Oda Tercihli’ veya “Otel” konaklama türlerinden birini hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak, varsa kuraya birlikte katılmak istediği kişileri de belirterek kayıtlarını yapabilirler.” dedi.


“Vatandaşlarımızın hac ön kayıt tarihlerine dikkat etmeleri yararlarına olacaktır”

Önceki yıllarda kaydı olup 2017'de kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemlerinin aynı tarihler arasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik yapılacağının belirten Çiçek, şunları söyledi:


“Kaydı yenilenen vatandaşlarımızdan her hangi bir kayıt ücreti talep edilmeyecektir. Kayıt yenileme işlemi Başkanlığımızca yapılacaklardan; il/ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik talebinde bulunanların, 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını www.hac.diyanet.gov.tr adresinden sorgulayabileceklerdir. Bu nedenle, 2018 yılında ilk defa hacca gitmek isteyen ve kayıtları yenilenecek olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için hac ön kayıt tarihlerine dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2017, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER