İl Sağlık Müdürlüğünden,  basında çıkan haberler üzerine açıklama

Basında çıkan Mardin’in Dargeçit ilçesinde 'doğumlar takside yapılıyor, doğumları şoför yaptırıyor'haberleri sonrasında Mardin İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı.

İl Sağlık Müdürlüğünden,  basında çıkan haberler üzerine açıklama

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “28.01.2019 tarihinde Fox Ana Haber Bülteninde yayınlanan haberde yer alan “Mardin’in Dargeçit ilçesinde doğumlar takside yapılıyor, doğumları şoför yaptırıyor” iddialarına ilişkin basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.
 
Yavuz, açıklamada şunları kaydetti: ” Dargeçit Devlet Hastanesi 25 yatağa sahip ilçe entegre hastanesidir. Hastanemizde şu an 11 pratisyen hekim, 2 uzman hekim (Dahiliye ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı), 8 aile hekimi, 9 ebe, 3 diş hekimi, 24 hemşire, 6 tane de aile sağlığı elemanı ile hizmet verilmektedir. İlçemizdeki gebeler, hastanemizde görevli ebeler tarafından takip edilmekte ve normal doğumlar hastanemizde gerçekleştirilmektedir. 

Kadın doğum uzmanı müdahalesinin gerektiği durumlarda ise hastalarımız ambulans ile 20 dakika mesafede bulunan Midyat Devlet Hastanesi’ne ebe eşliğinde nakledilmektedir.

Kayıtlarımızda şu ana kadar araçta gerçekleşmiş doğum vakası bulunmamaktadır. “İlçede doğumlar takside yapılıyor, doğumları şoför yaptırıyor” iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Bahse konu iddiaya kaynak olarak sunulan röportajların, ilçeye doğum doktoru atanması için mizansen olarak yapıldığı değerlendirilmektedir. 

Ayrıca, 150 yataklı Midyat Devlet Hastanemizde ulaşımda sıkıntı yaşama olasılığı olan gebelerimizin doğumlarını hastanede yapabilmeleri için “anne oteli” hizmeti verilmektedir. Doğumdan önce hastaneye yatırılan gebeler, zamanı geldiğinde hastanede doğum yapmaktadır.

Mardin Devlet Hastanemizde Çocuk Endokrin Uzmanımız görev yapmakta, haberde yer alan “çocuk endokrin uzmanı olmadığı için Diyarbakır’a gidiliyor” iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER